AKC registrace, tak má ten pes PP?

Poslední dobou se čím dál více setkávám s dotazy jak je to s AKC registrací, zda takový pes má nebo nemá papíry? Jak jej registrovat u nás, jestli může na výstavy a do chovu? Jestli jsou štěňata s AKC registrací stejná jako s ČMKU či jinou registrací a jak poté takového psa uchovnit?

Co je to AKC?

AKC je zkratka pro American Kennel Club, který byl založen roku 1884 v USA a sídlí v New Yorku. Jedná se o Americký klub chovatelů, tedy americká obdoba českého ČMKU – Českomoravská kynologická unie. AKC se zabývá plemennou knihou, čistokrevným chovem a organizací kynologických akcí. Nejslavnější z nich je The Westminster Kennel Club Dog Show, tedy psí výstava v New Yorku, která je v současnosti rozšířená na celý týden. Na jedné akci tak probíhá hned několik soutěží jako výstavy či agility.

AKC a Miniaturní americký ovčák

Jak se nás, co nežijeme v USA, týká AKC a proč je to tolik skloňované právě s plemenem Miniaturní americký ovčák? Jak jistě víte, zemí původu MAS je právě Amerika a AKC jako hlavní tamní klub toto plemeno zaštítilo v květnu 2011. Jsou zde sice i jiné kluby a AKC není ani prvním klubem, který plemeno uznal. Pro nás v Evropě je důležitá jeho spolupráce s naším místním FCI.

Pokud si tedy dovezete MAS z USA je nutné, aby měl AKC registraci, jinou registraci vám u nás neuznají. Pokud však kupujete psa z jiné země a oba rodiče mají AKC registraci, automaticky na ni má právo i jejich potomek. Takže není problém, aby i psi, kteří se již narodili v ČR měli AKC registraci.

Minnie miniaturní americký ovčák ležící na cestě

Nepleťte si pojmy a dojmy, nejedná se o klasické PP

Pes s AKC registrací nemusí nutně znamenat, že má PP v tom smyslu, jak jej u nás známe!

Protože se začíná zneužívat nedostatečné informovanosti ze strany zájemců, kteří se mnohdy rozhodují jen na základě kupní ceny či fotek, je potřeba si uvědomit, že psa s AKC registrací nelze jen tak zaregistrovat u nás – pod ČMKU.

Je jen jeden způsob registrace AKC psa do ČMKU, musíte mít od AKC vystaven exportní průkaz původu, ten vám však AKC vystaví jen za předpokladu, že chovatel má trvalé bydliště v USA. Pokud tedy někdo v ČR (nebo v zemích mimo USA) odchová vrh s AKC registrací, tak štěňata budou mít pouze tuto registraci a nelze je zaregistrovat do našeho ČMKU. Na takovém psovi (pes s AKC narozen majiteli žijícím mimo USA) nelze oficiálně chovat v ČR, nelze jej zapsat do klubu a je to pouze mazlíček. Znovu může chovat pouze pod AKC a znovu vytvoří štěňata, na kterých u nás nelze chovat.

Rodiče takového štěněte mohou mít zdravotní i psychické problémy, neprošli bonitací a nemusí se řídit žádnými podmínkami klubu či ČMKU, stejně tak jako chov psů bez průkazu původu. U štěňat z takového spojení nemáte jistotu zdraví, vyrovnané povahy ani standardního vzhledu. AKC registrace potvrzuje pouze rasu nikoli kvality jedince.

Pokud tedy kupujete štěně s průkazem původu u nás, je nutné, aby jeho matka byla zaregistrována pod ČMKU a splňovala podmínky chovu!

Jak zjistit zda rodiče mého zamluveného štěněte jsou přeregistrováni?

Velmi snadno, vyptejte si od chovatele průkaz původu matky. V tomto průkazu pak najdete nálepku, že je pes přeregistrován pod ČMKU a nebo kontaktujte poradce chovu a zeptejte se na dané spojení. Poradce chovu má informace o všech vrzích u nás, takže vám čistotu tohoto spojení dokáže potvrdit a vy se tak nemusíte bát, že někomu naletíte.

Pořizujete si parťáka na mnoho let, pečlivě vybírejte spojení a chovatele, od kterého si štěně pořídíte. Cena je až na posledním místě! Přejeme šťastnou ruku při výběru!

chovatelská stanice Original Tobias
logo chovatelské stanice Original Tobias

Autor chovatelská stanice Original Tobias© 2019, veškerý textový i obrazový materiál tohoto webu podléhá autorským právům, pro jeho použití je nutné mít písemný souhlas autora.