TEST bobtnání granulí

Většina lidí, co krmí granulemi ví, že by neměly bobtnat, ale proč a co bobtnání vlastně určuje? O granulích lisovaných za studena se tvrdí, že nebobtnají. Je to pravda? Co je torze žaludku, jak jí předcházet a jak souvisí s bobtnáním? Pokud vás zajímají odpovědi na tyto otázky, čtěte dál.

Určuje bobtnání kvalitu granulí?

Ano i ne, bobtnání způsobují nejčastěji obiloviny nebo spíše přispívají k tomu, že granule s obilovinami bobtnají více než ty bez. Bohužel jsem ke svému pokusu neměla možnost použít supermarketové krmivo, které obsahuje především obilí. Nicméně test ukazuje, že bobtnají i tzv. grain free granule, tzn. bez obilovin. Závěr je tedy takový, že čím více obilovin tím hůře, ale jak jsme si již v seriálu o výběru granulí řekli, vyhýbat se obilovinám zcela, také není správně. Důležité je, aby granule obsahovaly správné obiloviny a v malém množství (low grain receptury).

Pokud však vlastníte větší plemeno či obří, pak právě pro vás, by bobtnání mělo být velkým vykřičníkem POZOR a měli byste vybírat granule, které bobtnají minimálně.

začátek testování, před ponořením granulí

Proč je bobtnání tedy špatné?

Bobtnání granulí v žaludku psa nedělá všeobecně dobrotu, ať je pes malý nebo velký. Vždy je třeba myslet na to, co psa po jídle čeká a podle toho se zařídit. U větších plemen je to všechno ale mnohem rizikovější.

Bobtnání granulí může u větších plemen způsobit torzi žaludku a právě v souvislosti s tímto poměrně častým jevem, který mnohdy končí fatálně, je třeba být velmi opatrný a zvolit to správné krmivo.

ihned po ponoření se granule lisované za studena začínají rozpadat (Reico, Yoggies)

Co je torze žaludku a jak jí předcházet?

Torze žaludku neboli jeho přetočení je jedna z nejčastějších příčin úhynu velkých plemen (nevyhýbá se však ani středním či malým plemenům) a pokud se psovi přihodí, je potřeba rychle jednat a na nic nečekat – okamžitě psa naložit a odvést k veterináři, jde o minuty. K torzi dochází nejčastěji právě po jídle, kdy se může žaludek z několika příčin přetočit kolem své osy, tím zůstane uzavřen a psovi hrozí smrt. Plyny nemají kam unikat a dochází k velkému zvětšení žaludku. Ten následně tlačí na další orgány a i díky následnému selhání orgánů může pes bohužel zemřít. Po nakrmení psa se proto doporučuje ho mít pod dohledem (nejčastěji umírají psi v noci, kdy jejich majitelé spí). Torze se projevuje nafouklým břichem, neklidem, pokusy o zvracení (jen nadavování), slintání, rychlé dýchání, apatie a citlivost na dotek břicha. V takových případech není čas čekat nebo něco zkoušet, pes musí nutně k veterinárnímu lékaři na zákrok.

Jak torzi žaludku předcházet?

 • krmte psa minimálně 2x denně, tedy menší množství vícekrát, díky tomu nebude mít plný žaludek a bude mít vypracovanější svalstvo trávicí soustavy, čímž snížíte riziko torze
 • vybírejte kvalitní granule, ideálně se vyhýbejte sóji, pšenici a kukuřici (vysoce kvasné suroviny) nebo zvolte takové granule, které jsou tzv. low grain
 • u větších psů doporučuji dát misku s jídlem a vodou výš, ideálně tak, aby měl pes při jídle rovná záda a neměl hlavu níž než kohoutek (stojanů na misky je na trhu spoustu)
 • pokud pes hltá, zvolte jiný způsob krmení nebo mu pořiďte protihltací vložku do misky nebo protihltací misku
 • po jídle mějte psa pod dozorem
 • po jídle by měl mít pes minimálně hodinu až dvě klidový režim, nesportovat, neskákat, necvičit, pozor i na hlazení na břichu (pes se vyvalí na záda a může se mu přetočit žaludek) atp. U kotcových psů zabraňte skákání na boudu
 • nedoporučuji psovi nechávat krmivo po celý den, může dojít ke zkvašení nebo počátku plesnivění
 • je důležité dbát na správné uchovávání granulí, viz skladování v minulém článku
 • v případě podezření na torzi ihned vyhledejte veterinárního lékaře
5 minut od namočení
5 minut po namočení, jde u granulí lisovaných za studena vidět postupné rozpadání

TEST bobtnání

Protože jsem si sama chtěla ověřit, jak je to s bobtnáním u jednotlivých značek, tak jsem si provedla test doma. Všechny granule jsou ve stejných kelímcích a mají stejné množství vody, uprostřed je granule suchá, pro porovnání. U granulí jako Yoggies a Reico jsou jednotlivé kousky odlišné, vybrala jsem tedy takové, které byly vzhledově nejpodobnější a vážily stejně, aby porovnání bylo co možná nejlepší.

Testované značky a druh:

 • N&D Grain Free Pumpkin Lamb & Blueberry
 • Barking Heads Chop Lickin Lamb
 • Reico Vital Olymp
 • Yoggies Jehněčí a bílá ryba
 • Dogs Chef Traditional French Duck a l’Orange
 • Marp Holistic ALS Grain Free Salmon
 • Acana Classic Red
po 10 minutách jsou granule Reico i Yoggies téměř rozpadlé

Chování granulí během testu

Granule jsem vyfotila nejdříve zcela bez tekutiny, následně s tekutinou. Granule lisované za studena se začaly prakticky okamžitě po kontaktu s tekutinou rozpadat, Reico o něco rychleji. Ostatní extrudované granule díky tukovému nástřiku zůstávají beze změny, u těch trvá působení tekutiny déle.

po 20 minutách, změny se projevují už i na extrudovaných granulích

Po 20 minutách už jsou změny patrné i na klasických extrudovaných granulích, ty se pomalu začnou zvětšovat. Všímejte si však prášku, z rozpadlých Reico a Yoggies granulí, na fotkách jde krásně vidět, že taktéž nabývá na objemu.

po 60 minutách, bobtnají všechny granule, včetně lisovaných za studena

Všechny granule již zvětšily svůj objem, Yoggies a Reico, které se nejdříve rozpadly na prášek již zdvojnásobily objem také.

po 60 minutách, foto z boku

Nejpomalejší bobtnání probíhá jednoznačně u granulí Acana a N&D, taky bych ráda upozornila na fakt, že granule MARP, Barking Heads a Dogs Chef jsou vyráběny všechny stejným výrobcem. Tyto granule mají jiný tvar, jiné složení, ale jejich bobtnání probíhalo prakticky totožně.

po 120 minutách, konec testu

Svůj test končím po 120 minutách, tedy 2 hodiny od přidání tekutiny, na fotkách je zcela patrné jak test dopadl. Všechny granule nabobtnaly, nevyjímaje granule lisované za studena. Došlo zhruba ke zdvojnásobení objemu, N&D bobtnaly velmi pomalu, nicméně také nabobtnaly zhruba stejně jako ostatní. Jediné granule, které nabobtnaly nejméně a navíc držely pěkně tvar, nebyly příliš houbovité a jedna granule byla dokonce ve svém středu mírně tvrdá, jsou granule Acana, při testu použita receptura Classic Red. Fakt, že jedna granule byla ve středu tvrdá, mě natolik udivil, že jsem zkusila 10 ks granulí dát samostatně znovu do tekutiny na dvě hodiny, 4 ks z 10 byly opět mírně tvrdé, takže to nebyla náhoda.

Acana granule suchá a granule po 2 hodinách v tekutině, jednoznačný vítěz testu

Jednoznačným vítězem testu v bobtnání granulí pro mě byla Acana (Classic Red). Osobně bych na druhé místo zařadila N&D a ostatní extrudované granule na místo třetí. Marp z trojlístku Marp / Barking Heads a Dogs Chef dopadly nejlépe. Granule lisované za studena Reico a Yoggies jsou pro mě propadák, bobtnají srovnatelně jako extrudované granule a přitom jsou prodávány právě s tím, že nebobtnají.

Reico granule se první rozpadly na prášek a následně nabobtnaly
Yoggies (stejný výrobce jako Reico) udělaly to stejné, po rozpadnutí taktéž nabobtnaly

Na závěr jsem všechny granule vyfotila na podložce s granulí, která byla srovnatelně velká a nebyla namočena, pro lepší porovnání. U granulí lisovaných za studena bohužel toto nebylo možné. Yoggies měl dvojnásobný objem než Reico, nutno ale dodat, že váha granule samotné byla také dvojnásobná.

N&D GF Pumpkin na druhém místě v testu, bobtnaly podstatně pomaleji než jiné
MARP Holistic Grain Free ALS
Barking Heads
Dogs Chef

Pokud jste nezaznamenali mini seriál o vhodném výběru granulí, nejdete ho zde: 1. část2. část a 3. část.

logo chovatelské stanice Original Tobias

Autor chovatelská stanice Original Tobias© 2019, veškerý textový i obrazový materiál tohoto webu podléhá autorským právům, pro jeho použití je nutné mít písemný souhlas autora.