povaha

Miniaturní americký ovčák

Miniaturní americký ovčák má se svým předkem Australským ovčákem společného mnohem více než jen vzhled, stejně tak po něm podědil jak typické zdravotní problémy, tak povahu. V mnoha ohledech je to naprosto dokonalý pes a v mnoha pes na zabití a s tím je potřeba počítat a nebýt překvapený nebo hůř zklamaný.

Stejně tak jako Australský ovčák, ani Miniaturní americký ovčák není pes pro každého a jeho výchova a výcvik nejsou snadné. Osobně jej moc nedoporučuji začátečníkům, i když i mezi nimi jsou výjimky. Jednoznačně nedoporučuji MAS pořizovat k miminku, či miminko ke štěňátku, důležité je tedy vše naplánovat. První dva roky se psem jsou klíčové a velmi náročné, spolu se starostí o miminko by se mohlo stát, že psovi nebude věnována dostatečná pozornost, výcvik a důslednost a to se pak projeví na disharmonickém vztahu, poslouchání, nežádoucích projevech aj. Stejně tak nedoporučuji toto plemeno lidem, kteří dělají 12 hodinové směny, jsou často na služebních cestách a lidem, kteří mají rádi teplo domova a svůj klid. Pokud tedy chodíte utahaní z práce a jste rádi, že jste doma, určitě se porozhlédněte po méně pohybově náročném plemenu. Nedejte totiž jen na roztomilý vzhled a malou výšku, miniaussie klame tělem. Je aktivnější než standardní Ausík, to že jsou malí neznamená, že potřebují méně pohybu – je to přesně naopak.

Pro koho se tedy naopak hodí? MAS je vhodné plemeno pro ty, kteří počítají s tím, že psa nebudou mít na zahradě, ale neustále za patami. Do práce chodí na standardní směny a nejsou workoholici, naopak se při cestě z práce již těší na procházku či běh se svým čtyřnohým parťákem. Nebrání se dojíždět na výcvik i desítky kilometrů a večery či víkendy tráví aktivně v přírodě. Vhodní jsou především pro důsledné majitele, kteří si stojí za vlastním názorem a nebudou polevovat jen pro jeho krásné oči. Do rodiny s dětmi se sice hodí, ale děti by již měly být větší a předem by měly vědět, jak se ke psovi správně chovat. Především to, že psa mají nechat v klidu, pokud si nechce zrovna hrát, a že je nutné dodržovat předem nastavená pravidla. Díky poloviční velikosti než AUO nejsou tak velcí a těžcí, jsou tedy k dětem o něco bezpečnější. Psa však nikdy nepořizujte dítěti, ale sobě a počítejte s tím, že výcvik a starost je vždy a pouze na dospělém člověku. Dítě si pak může se psem hrát, učit ho triky nebo jen opakovat, co jste psa naučili. Dítě nikdy nebude mít takový respekt u psa jako dospělý. NIKDY pak neposílejte malé dítě se psem na výcvik o samotě, vždy buďte přítomni. Psi je často neposlouchají, děti jsou následně frustrované, ztratí o psa zájem a zbytečně zkazíte dítěti sebevědomí a psovi poslušnost. Ještě dodám, že hodinová procházka jednou denně a větší túry o víkendu jsou dle mého názoru pro MAS nevyhovující. Opravdu je to plemeno vyšlechtěno pro práci a tak vaši pozornost potřebují každý den.

Mini ausík je nejspokojenější, pokud má přístup na zahradu i do domu / bytu. Kromě klasických procházek je však třeba s ním denně cvičit, toto cvičení je pak nejúspěšnější, pokud je rozděleno do více kratších bloků v průběhu celého dne. Je to pes, který potřebuje pevnou ruku a důslednost, snadno si člověka omotá kolem prstu a pak se často stává, že hledá novou rodinu pro svou nezvladatelnost. Pozor, není to pes, ke kterému lze přistupovat tvrdě. Důležité je správné vybalancování nátlaku a hry při cvičení, pes by měl výcvik brát jako zábavu, ale úkoly musí plnit přesně a odměnu by měl dostat jen za správné provedení. Neexistuje konkrétní návod, protože každý pes se učí jinak rychle a zvládá jinou míru intenzity a tlaku. Naučte se tedy co nejdříve svého psa pozorovat a porozumět mu.

Miniaturní americký ovčák není vhodný jako pes do kotce, potřebuje neustálý kontakt se svým pánem a rodinou, v kotci velmi citově strádá. Celodenní přístup na zahradu je z pohledu psa určitě super. Musím však upozornit, že bych psa bez dozoru nenechávala, aby nedošlo ke krádeži. Přece jen se jedná o módní plemeno.

Povahové rysy jsou pro obě plemena velmi podobné, proto se nebojte a hledejte informace i u více rozšířeného předka Australského ovčáka a ač to tak na první pohled nevypadá, historie a znalost prostředí a práce, pro kterou bylo dané plemeno šlechtěno, toho o vrozených povahových vlastnostech plemene hodně napoví. Typickými a tedy i chtěnými a vyšlechtěnými vlastnostmi plemene jsou například dobrá odolnost vůči povětrnostním podmínkám, výdrž (hnaní velkých stád ve dne v noci), schopnost samostatného rozhodování, tvrdohlavost (pokud se dobytek nechtěl hnout, prostě ho donutili), zároveň v noci stáda hlídali – odtud se vzal jejich teritoriální cit. Nezbytná byla i rychlost, hbitost, odvaha a v neposlední řadě i láska ke svému pánu. Ze stejného důvodu očekávejte, že i MAS hlídají / štěkají, ovšem díky malému vzhledu nebudí respekt, proto nejsou vhodní na hlídání pozemků či domu. Štěkotem komentují nejen nebezpečí, ale i své pocity, ať už negativní, tak pozitivní – radost, natěšenost aj. Pokud vám štěkot vadí (nebo vašim sousedům), nebude to plemeno vhodné pro vás. MAS mají navíc i tendence chránit, co je jim svěřeno, může to být batoh nebo klidně i jen lavička, u které jste jej zrovna uvázali, je potřeba to mít na paměti a psa správně vycvičit k potlačení těchto přirozených reakcí.

Tou nejzákladnější reakcí ovčáckého psa je pasení, MAS stejně jako jiná podobná plemena může tento přirozený instinkt otáčet nejen proti ovcím, ale proti všemu, co se nachází v prostředí, kde žije. Může tedy pást děti, auta, cyklisty aj. V tomto chování ho rozhodně nepodporujte a věnujte se správné socializaci již od útlého věku, protože pokud pes bude tyto podněty vnímat naprosto přirozeně, nebude mít tendenci je pást. Pokud má opravdu silné pastevecké sklony doporučuji navštívit tréninky pasení, kde se mimo samotné správné pasení naučí ovládat i ve velmi psychicky náročných situacích. Tuto sebekontrolu pak využijete i v běžném životě ve městě.

Poslední dva body jsou, pro spokojené soužití, hodně důležité. Prvním je typická vlastnost plemene – rezervovanost k cizím lidem. V každém jedinci je více či méně a i přes veškerou vaši snahu ji odbourat, se to nemusí podařit. Již ve štěněčím věku je nutné psa seznamovat s velkou spoustou cizích lidí a rozhodně jej nedržet stranou. I přesto se však může stát, že až pes dospěje budete pro něj středobodem vesmíru vy, ostatní ho ale zajímat nebudou a nebude to pes, který běží každého vítat a je rád za pomazlení od kolemjdoucího. Nepleťte si ale rezervovanost s agresivitou či bázlivostí, rezervovaný pes se drží od lidí stranou, ale nenapadá je. Běžnou reakcí je pak ignorace lidí. A právě bázlivost je bodem druhým, MAS (více než Australský ovčák) má v plemeni problém s bázlivostí. Tito jedinci by měli být z chovu, dle standardu, vyřazeni, ne vždy se tak děje a často toto chování předává matka na své potomky. Jednu dobu byla bázlivost přičítána především americkým chovatelům pro jejich laxnější přístup k vrhům, ale tak snadné to není. Bázlivost se objevuje u jedinců ze všech zemí, kde se MAS chovají. Pokud tedy máte možnost poznat rodiče, především pak matku v cizím prostředí, určitě toho využijte ať víte jak se chová k cizím lidem i situacím a podle toho se rozhodněte, že je taková, jaké byste si představovali i vaše štěně.

Dalšími typickými vlastnostmi je skákání (ač nevypadá, umí vyskočit opravdu vysoko), tahání na vodítku, nemají tzv. stopku, tedy neumí odpočívat a je nutné je to naučit, mohou navíc i honit zvěř. Většina z nežádoucího chování jde odstranit správným výcvikem, proto jsou vhodní pro zkušené majitele. Ti nezkušení se pak musí obrátit na zkušeného trenéra, který je povede. Přesto všechno si však pamatujte jednu věc, geny jsou mnohdy silnější než výchova a jsou situace kdy pes bude reagovat pudově, protože tak mu to radí příroda a nestihne zapnout hlavu, aby nad tím přemýšlel. Proto se nesnažte jít proti přirozenosti psa, jen ho nasměrujte správným směrem a přijměte ho takového, jaký je.

Všem našim odchovům samozřejmě nabízím možnost spolupráce při výcviku, osobní nebo i na dálku pokud osobní nebude možná. Tato možnost platí nejen při odběru štěněte, ale po celý život psa, s jakýmkoliv problémem nebo dotazem se na mě můžete obrátit.

logo chovatelské stanice Original Tobias

Autor chovatelská stanice Original Tobias© 2019, veškerý textový i obrazový materiál tohoto webu podléhá autorským právům, pro jeho použití je nutné mít písemný souhlas autora.