Historie plemene


Neoficiální vznik plemene Miniaturní americký ovčák se datuje někdy koncem šedesátých let v Kalifornii.

V tomto roce došlo k registaci Miniaturního amerického ovčáka do registru národních plemen, v té době pod jménem Miniaturní australský ovčák.

Plemeno brzy dosáhlo celonárodní popularity. Prvním klubem, který MAS přijal byl MASCUSA, který vznikl v roce 1990 a v roce 1993 byl oficiálně přijat.

V květnu 2011 bylo plemeno zařazeno pod AKC jako Miniaturní americký ovčák a byl založen klub UKMASC ve Velké Británii, kde plemeno zatím není uznané pod UK Kennel Club.

V tomto roce došlo k oficiální zařazení chovu MAS i v České republice a to pod klubem KCHMPP (Klub chovatelů málopočetných plemen). Od této chvíle se může zůčastnit výstav ve skupině Non FCI a lze jej oficiálně chovat.

Chov Miniaturních amerických ovčáků se v ČR velmi rychle rozšiřuje, což s sebou nese pozitivní i negativní dopady. Oficiální počet registrovaných MAS v ČR rychle narůstá …

V září 2019 FCI schválila plemeno Miniaturní americký ovčák jako dočasně uznané, nyní se řadí do skupiny FCI I.

Láska. Jídlo.

Poslušnost

logo chovatelské stanice Original Tobias

Autor chovatelská stanice Original Tobias© 2019, veškerý textový i obrazový materiál tohoto webu podléhá autorským právům, pro jeho použití je nutné mít písemný souhlas autora.