Vrh B Minnie & Neo 2023

2023/12/03 06:00:00

Jak se zařadit mezi zájemce v bodech:

 • Web

  Důkladně prostudovat náš web, především sekci O plemeni.

 • Naše podmínky

  Všechny naše podmínky naleznete v sekci Rezervace štěněte.

 • Dotazník

  Pokud s našimi podmínkami souhlasíte, vyplňte prosím dotazník pro zájemce.

 • Osobní schůzka

  Domluvit si s námi osobní schůzku přes Kontaktní formulář.

 • Zájemci o chov

  Momentálně již nenabízíme žádné feny do chovu. Pes do chovu je možný pouze do spolumajetku, a to po předchozí dohodě.

 • Pravidelné návštěvy

  Po porodu jsou nutné minimálně 4 návštěvy v naší CHS do odběru štěněte.

 • Rozdělení a odběr štěňat

  Výběr štěňat provádíme my, a to podle povahy, nejdříve po 7. týdnu stáří. Odběr bude postupný, od 8. týdne stáří.

 • Vážní zájemci

  Pokud s něčím nesouhlasíte, prosíme neberte místo vážným zájemcům, kteří respektují naše podmínky. Děkujeme.

 • Web

  Důkladně prostudovat náš web, především sekci O plemeni.

 • Naše podmínky

  Všechny naše podmínky naleznete v sekci Rezervace štěněte.

 • Dotazník

  Pokud s našimi podmínkami souhlasíte, vyplňte prosím dotazník pro zájemce.

 • Osobní schůzka

  Domluvit si s námi osobní schůzku přes Kontaktní formulář.

 • Zájemci o chov

  Momentálně již nenabízíme žádné feny do chovu. Pes do chovu je možný pouze do spolumajetku, a to po předchozí dohodě.

 • Pravidelné návštěvy

  Po porodu jsou nutné minimálně 4 návštěvy v naší CHS do odběru štěněte.

 • Rozdělení a odběr štěňat

  Výběr štěňat provádíme my, a to podle povahy, nejdříve po 7. týdnu stáří. Odběr bude postupný, od 8. týdne stáří.

 • Vážní zájemci

  Pokud s něčím nesouhlasíte, prosíme neberte místo vážným zájemcům, kteří respektují naše podmínky. Děkujeme.

Základní informace

Očekáváme narození štěňat barev blue merle a black tri, štěňata budou CEA, PRA-prcd, HSF4, CMR1, CD, MDR1, DM, HUU, MH, NCL6, CDPA/CDDY – clear (zdravá). Očekáváme spíše aktivní jedince vhodné pro sport, proto hledáme aktivní rodiny, které si budou s jejich aktivitou vědět rady. Oba rodiče mají typickou aktivní povahu, s vhodností konkrétních psích sportů rádi poradíme.

Štěňata od nás budou odcházet nejdříve v 8. týdnu, budou minimálně 2x očkovaná, několikrát odčervená (podle času odběru), budou mít FCI průkazy původu (ty doručujeme poštou hned, jak je dostaneme), vyšetření DOV (dědičné oční vady), budou očipovaná a čipy budou registrované v Národním registru. Samozřejmostí je bohatý startovací balíček, aby štěně dostalo vše, co potřebuje do prvních dnů v nové rodině. K balíčku navíc přidáváme manuál pro začátečníky, kde majitele naleznou základní informace ke krmení, pamlskům, zdraví, výchově, výstavám a spoustu dalších důležitých informací. Dále pak každý majitel dostane složky se zdravotními testy rodičů, kopiemi PP a kupní smlouvou ke štěněti.

Štěňata budou maximálně socializovaná, budou učena na vodítko a venčení venku, budou odchována v bytě a zvyklá na běžný chod domácnosti. Vrh B budeme navíc odchovávat podle principů programu Puppy Culture (viz níže). Štěňata zároveň učíme základům poslušnosti, každému to jde však různě rychle. Celý vrh bude odchován na granulích Acana v kombinaci s konzervami Terra Canis, při odchodu budou již zvyklá na samotné granule bez nutnosti namáčení.

Víme, že jsme na naše zájemce přísní a nároční. Bereme naše štěňata jako své děti a snažíme se dělat maximum, aby jim jejich nové rodiny daly víc než my sami a jen díky tomuto pocitu se s nimi dokážeme v den odběru rozloučit, děkujeme za pochopení a respektování našich podmínek. Podmínkou zařazení mezi vážné zájemce je osobní návštěva. Primárně budeme nabízet štěňata do ČR a SR, se zájemci z ostatních zemí se budeme domlouvat individuálně. Především nechceme ztratit kontakt s některým ze štěňat.

Štěně do chovu / spolumajetku

Do chovu by měla jít vždy jen ta nejkvalitnější štěňata z vrhu a nejde jen o to, zda mají správnou barvu, ale i zuby, úhlení, povahu a spoustu dalšího (mimo jiné i zodpovědného budoucího majitele). Naše štěňata, která nejsou určena pro chov tedy v době odchodu z CHS nemají žádné vady a jsou stejně kvalitní jako ta do chovu, jsou standardní, kluci mají sestouplá varlata, nůžkový skus, aj. a je jim věnována naprosto stejná péče. Jen hledají majitele, kteří nechtějí běhat po výstavách, ale po lesích, parkurech či cvičištích. Nestandardní štěňata předem označíme za nestandardní (majitelé na to budou předem upozorněni) a podle toho jim najdeme vhodné rodiny.

Do spolumajitelství pouštíme pouze psy – samce. Pokud máte o spolumajitelství zájem, je nutné nás předem kontaktovat a dohodnout se na podrobnostech. Majitele do spolumajitelství budeme velmi pečlivě vybírat.
Spolumajitelství u fen u nás není možné. Nepřijde nám správné fenu vytrhnout z jejího domova, aby u nás odchovala vrh a poté ji zase vrátit zpět. Těhotenství, porod i péče o štěňata jsou pro fenu velmi psychicky i fyzicky náročná a absence milovaného pána jí na pohodě (kterou má přenášet i na štěňata) moc nepřidá. Stejně tak nevidíme řešení ani v situaci, kdy fena odchová vrh u svého pána a štěňata budou zapsána na naši CHS. Za štěňata žijící jinde než u nás doma, stejně tak jako za péči a výcvik u někoho jiného se nemůžeme zaručit (i přesto, že výběru majitele věnujeme velkou pozornost), to bychom se k nim museli minimálně na 4 měsíce nastěhovat. Založení vlastní CHS není složité a částka za založení se v moři nákladů na vrh ztratí a pod štěňata se tak podepíše člověk, který je od začátku piplal a hýčkal a takto je to podle nás správné. Momentálně nepřijímáme žádné zájemce o feny do chovu, děkujeme za pochopení.

Rodiče vrhu B

Pokud máte zájem se zařadit mezi zájemce o vrh B, vyplňte prosím tento DOTAZNÍK.
 • Zájemci o feny
 • Volná místa
 • Zájemci o psy
 • Volná místa
 • Zájemci o feny
 • Zájemci o psy
 • Volná místa

Podrobné informace k plánovanému vrhu

Jsme hrdí, že vám nyní můžeme představit náš plánovaný VRH B Original Tobias, který očekáváme v prosinci 2023. Maminkou bude znovu naše Minnie (One Love de L’Univers D’Evine) a hrdým tatínkem bude Neo (NW Aloha Neo for Gryffondor). Níže se vám pokusíme co nejpodrobněji popsat plánovaný vrh, včetně jeho chyb, ať máte tu nejlepší představu o našich budoucích štěňátkách. Doporučujeme dočíst až do konce. Děkujeme.

Štěňata budeme navíc odchovávat dle principů amerického programu Puppy Culture, nechali jsme si poradit od zahraničních chovatelů, kteří již mají bohaté a především pozitivní zkušenosti s tímto programem. Rozhodujícím momentem pro nás bylo hodnocení majitelů, kteří si ve svém životě koupili štěně jak od chovatele, který Puppy Culture neaplikoval, tak i naopak od chovatele, který aplikoval celý plán programu. Tito majitelé se shodli, že by si znovu štěně od chovatele, který chová bez programu Puppy Culture již nekoupili. My si od programu slibujeme emočně vyrovnanější štěňata v jejich budoucím životě i lepší psychickou připravenost u svého nového majitele a celkově mnohem vyšší kvalitu vrhu. Dle studií programu jsou navíc údajně tato štěňata i v lepší zdravotní kondici. Mimo jiné program zaručuje i to, že chovatel tráví se štěňaty mnohem více aktivně stráveného času. Důležitá je i vzájemná blízkost a interakce mezi štěnětem a chovatelem, díky tomu budeme štěňata pozorovat i v nestandardních situacích a mít tak mnohem více potřebných informací pro budoucí rozdělení štěňat dle jejich povah.

Více o tomto programu se dozvíte v našem článku zde nebo v angličtině na webu Puppy Culture.

Přednosti i nedokonalosti

I když se to nezdá, tak žádný pes ani fena ani vrh nemůže být dokonalý. Vždy je potřeba zvolit ten nejlepší kompromis, ten je na samotném chovateli. Na výběr správného páru platí sice obecná pravidla, ale detaily už jsou na chovatelích, někdo upřednostní zdraví, někdo například výstavní ambice. Všechny přednosti i nedokonalosti jsme popsali níže v jednotlivých sekcích.

Povaha

Povaha je pro nás velmi důležitá. Povaha naší Minnie, už u prvního vrhu její geny ve 4 z 5 případů přebily geny otce a štěňátka jsou povahově převážně po mamince. Minnie je hodně aktivní fena a hodně bojuje se zvládáním emocí v nestandardních situacích. Své emoce ventiluje nejčastěji štěkotem a často skákáním. Důležitá je hlavně důslednost a učení klidu a statických poloh od prvního dne. Za to je skvěle motivovatelná na jídlo, což je pro výcvik velká výhoda a usnadnění, miluje ale i aportování. Jde jí sportovní kynologie, složila již 4 zkoušky, rychle se učí, takže je skvělá i na agility nebo triky, navíc je neskutečně rychlá. Vyzkoušela i obrany, i tady byla moc šikovná. Jde jí i nosework, chybuje především díky své roztěkanosti. Je velmi společenská, miluje všechny lidi i děti. Mnohem více si všímá lidí než psů, ty spíše ignoruje, ale nevadí jí. Vadí jí pouze příliš dotěrní cizí psi. Díky výborné fixovanosti na pána nemá problém s útěky, naháněním zvěře nebo jiné neposlušnosti.

Neo je opakem Minnie, je to zdrženlivý pes, kterému trvá, než se seznámí. S tímto budeme u štěňat pečlivě pracovat od útlého věku. Své majitele i jejich děti moc miluje. Je klidný, tichý, jemnější a pohodovější. Věříme, že bude tím správným protipólem Minnie.

Zdraví

Další velmi důležitý bod při výběru krycího psa je jeho zdraví. V medailoncích obou rodičů jsou sepsána veškerá vyšetření, tady zmíním jen hlavní body. Minnie nebyla zjištěna alergie na léky, má mírnou intoleranci na kuřecí. V malém množství ji nevadí, ale není vhodné ji krmit čistě kuřecími granulemi (alergie bývají dědičné). Na všechny vyšetřené genetické nemoci je negativní a má čisté RTG jak kyčlí, tak loktů. S ničím se neléčí. Důležité je však zmínit zvýšenou tvorbu zubního kamene, zuby je potřeba pravidelně čistit šteňatům již od mala.

Neo nemá žádnou zjištěnou alergii ani intoleranci na léky ani na potraviny. Také je na všechna genetická vyšetření zdravý. RTG kyčlí i loktů má čisté.

Vzhled

Minnie má sportovnější postavu a kratší srst, Neo má naopak hustou dlouhou srst, která je preferovanější na výstavách. Oba však mají neposedné uši, oběma se každé klopí jinak a oba mají o něco větší uši, než bychom si přáli. Jak bylo zmíněno dokonalý pes neexistuje a u Nea uši jeho ostatní kladné vlastnosti hravě předčí.

Sporty

U sportů se nedá mluvit všeobecně, bohužel. Každé štěně je úplně jiné a nelze předem určit zda ve vrhu bude štěně vhodné na konkrétní činnost. Přesně z tohoto důvodu rozdělujeme štěňata až tak pozdě – až se projeví jejich povahy co nejvíce. V prvním vrhu máme štěně s předpoklady pro pasení i jeho opak. Stejně tak nejsou všechna štěňata z vrhu vhodná na agility na závodní úrovni. Pokud máte závodní ambice, nemohu vám slíbit 100% výsledek. Všechna štěňata však dělají triky, většina se věnuje rekreačně agility, 3 se věnují noseworku a postupně zkouší nové aktivity. Pokud budete mít speciální požadavky na zaměření svého budoucího štěněte, nezapomeňte je uvést v dotazníku pro zájemce.

Pokud stále stojíte o štěně z naší CHS ze spojení Minnie & Neo, prosíme vyplňte náš dotazník pro zájemce. Těšíme se na setkání se všemi vážnými zájemci o náš vrh B, porod očekáváma na začátku prosince 2023.

Máte otázky?

Napište!

logo chovatelské stanice Original Tobias

Autor chovatelská stanice Original Tobias© 2019, veškerý textový i obrazový materiál tohoto webu podléhá autorským právům, pro jeho použití je nutné mít písemný souhlas autora.