Celým jménem One Love de L’Univers D’Evine, se narodila 1. 5. 2018 ve Francii a jedná se o fenku, u nás relativně nového, plemene Miniaturní americký ovčák.

V tomto plemeni jsem se našla, přesně splňuje všechny mé požadavky na psa a vše navíc umocňuje Minninčina naprosto dokonalá povaha. Možná trochu přeháním, on žádný pes není dokonalý, ale její klady ve velkém přesahují negativní vlastnosti.

Jelikož trvalo poměrně dlouho, než toto plemeno bylo v ČR zastřešeno klubem KCHMPP a bylo možné tyto psy zaregistrovat, tak jsem stejně dlouho váhala nad pořízením a zvažovala znovu koupi Australského ovčáka. Teď jsem ráda, že jsem to neudělala a byla trpělivá. Plemeno bylo FCI neuznané (edit. od 9 / 2019 je dočasně uznané, FCI I.), ale i přesto však bylo možné na jedincích chovat štěňata s průkazem původu (edit. po uznání FCI zde lze chovat na jedincích s úplným rodokmenem ve třech generacích).

Od prvního zamluvení po vyzvednutí jsem na Minnie čekala rovných 500 dní. Byla to dlouhá doba, je těžké sledovat štěňata v jiných CHS a odolávat koupi, ale měla jsem vybrané spojení a čekala na tento jeden vrh a nakonec vše klaplo a jedna ze tří fen patřila mně.

Výběr CHS byl náročný a zdlouhavý, co pro mě bylo nakonec rozhodující? Zdraví předků, povaha předků, AKC registrace obou rodičů, přístup ke štěňatům, domácí prostředí a v neposlední řadě chovatel a jeho charakter. Jsem ráda za svůj výběr, i když je mezi námi drobná jazyková bariéra, vždy se domluvíme a chovatel je mi oporou, pomocníkem i rádcem. Už mám za sebou i zkušenosti, kdy se chovatel neznal, přece jen v dřívějších dobách to tak nebývalo, že by se zajímali po celý život štěněte a mnohdy je pak zbytečně složité zjišťovat proč psovi něco vadí v krmení nebo proč něco dělá. Proto i já chci být s novými majiteli v maximálním kontaktu.
Výběr štěněte na mně nebyl, a o to to bylo snazší. Chovatelka roztřídila všechny podle požadavků zájemců a možná i díky tomu jsem z Minnie tolik nadšená. Minnie patří do naší smečky od srpna 2018. Od té doby spolu cvičíme, chodíme na výstavy a agility a také nás následuje, kam je to jen možné.

Minninka má skvělou povahu, je velký mamánek, s tím byl problém především ve štěněčím věku, kdy musela být zavřená sama a těžce to nesla. Teď už si zvykla a já si užívám té světlé stránky mamánkovství, neustále si mě hlídá, je připravená na povel, je na mě navázaná a mám neustále její pozornost. To oceňuji především ve výcviku. Oproti australákovi se učí podstatně déle nové prvky / cviky, ale následně je plní mnohem lépe a přesněji než australák. Je mnohem vyrovnanější, rozvážnější a neustále ji máte někde za zadkem. Rychle se adaptuje v novém prostředí i mezi cizími, lidi miluje, na děti je opatrnější a citlivější (dětí, které jsou moc hrr se bojí), ke psům z počátku nedůvěřivá.

Nemá ráda přehnanou vlezlost či zájem od cizích psů, nemá rada objímání nebo nějaké utlačování od lidí, stejně tak nevyhledává uzavřené prostory, jako jsou klec či přepravka. Na výstavě je mnohem spokojenější, když může ležet před klecí na volno a nemá tendence nikam odcházet. Její největší chybou je asi její velký apetit, sní všechno, všude a v jakémkoli množství, z toho jí pak bývá zle bohužel, takže je potřeba ji pořád hlídat.
Povahou je opravdu velmi aktivní, MAS je všeobecně aktivnější a střelenější než Australský ovčák, nicméně Minnie opravdu předčí i zástupce svého plemene, energie má na rozdávání a podobnou povahu očekáváme i u štěňat.

Agility ji baví a je velmi rychlá, její zbrklost je však na úkor přesnosti a tu se snažíme dopilovat i s poslušností. Cvičíme sportovní kynologii, i když jen okrajově, Minnie však již stihla složit zkoušku ZOP.
Jelikož Minnie není můj první pes, tak již vím, co od ní čekám a to se projevuje mnohem vypilovanější důsledností a tím i lepší poslušností, pubertu téměř neprožívala, sem tam nějaký výpadek pozornosti, ale jinak nic co by se jí dalo vytknout..

Je akční i klidná, ráda pracuje, ráda si hraje, dokáže prospat půl dne nebo být půl dne v terénu. Umí ležet a čekat než na ni přijde řada a potom vystartovat jak raketa. I když se jedná o skladného pejska, kterého vezmete bez námahy do ruky, je to pes se vším všudy, pohlídá, nevadí ji zima, sníh, déšť ani mráz, to ale neznamená, že je to pes vhodný k celoročnímu pobytu venku, potřebuje kontakt s člověkem a na zahradě by strádala.
Minninka je slečna dokonalá a snad jí to dlouho vydrží…

edit: 17 .8. 2019 Minnie úspěšně absolvovala bonitaci v Mikulově a stala se tak CHOVNOU FENOU!

Minnie je pro mě vysněný pes, líbí se mi nejen její úžasná povaha, ale i atletická stavba těla, chuť do práce zakončená klidně i 10 hodinovým spánkem. Je to drak, je to mazel, je to princezna a je to splněný sen!

Zdravotní výsledky a další fakta

další jména: Minninka, Mini, Me, Kočička

datum narození: 1. 5. 2018
pohlaví: fena
chovatelská stanice: de L’Univers D’Evine
matka: Miss Betty Boop Pretty Colours of Sea
otec: Maxibon Milton des Romarins de Mayerling

barva: blue merle s bílými znaky a pálením
výška v kohoutku: 38 cm
váha: 9,5 kg
ocas: kupírovaný
zuby: plnochrupý / nůžkový skus

DKK: 0/0
DLK: 0/0
SA: bez detekovaných patologických změn
PL: žádný stupeň luxace
OCD: bez detekovaných patologických změn
DM-PCR: N/N (negativni)
DOV: prostá (2018, 2019)
CMR1: N/N (negativní)
HSF4: N/N (+/+)
CEA: R/R (clear)
PRA: N/N (negativní)
MDR1: N/N (+/+)
CD: clear
HUU: clear
NCL6: clear
MH: clear
SILV-SINE: m/M [Mh]

Výstavy

2020
5. 9. Národní výstava Floracanis, Olomouc, třída vítězů V1, CAC
25. 7. Klubová výstava KCHMPP, Mikulov, třída vítězů V1, CAC
29. 2. Klubová výstava KCHMPP, Lysá nad Labem, V2
9. 2. Katowice, PL, Mezinárodní výstava, V1, CWC (CAC), Best Bitch, BOS
2. 2. DUO CACIB Brno, VD1
1. 2. DUO CACIB Brno, V1, CAC
17. 1. Šampion šampionů, postup do druhého kola v FCI I.
11. 1. Brněnská národní výstava psů, V1

2019
1. 12. Mezinárodní výstava Praha, V1, CAC
30. 11. Mezinárodní výstava Praha, V1
7. 9. Národní výstava Floracanis Olomouc 2019, V1, CAC
24. 8. 2019 Mezinárodní výstava Interdog Bohemia Mladá Boleslav, V1, CAC, BOB, 4. místo v kategorii Non FCI
17. 8. Klubová výstava Mikulov (KCHMPP), V1, CAC, BOS
3. 8. Mezinárodní výstava psů Zakopané, PL, V1, CAC, BOB
22. 6. Mezinárodní výstava psů Intercanis Brno, V1, CAJC, BOS
1. 5. Oblastní výstava Kelč, V1
6. 4. Národní výstava Ostrava, V2
3. 2. Mezinárodní výstava psů Brno, V1, CAJC, BOJ, BOB
2. 2. Mezinárodní výstava psů Brno, V1, CAJC, BOJ, BOB, 5. místo v Non FCI
12. 1. Národní výstava psů Brno, VN1

2018
9. 9. Brněnská krajská výstava psů, VN1
1. 9. Národní výstava Floracanis Olomouc, VN1

Zkoušky / Šampionáty

28. 9. 2020 Zkouška ZZO
23. 5. 2020 Zkouška ZOP

1.2. 2020 ČESKÝ ŠAMPION
17. 8. 2019 Klubový Junior Šampion (KCHMPP)
22. 6. 2019 Český Junior Šampion

Rodokmen

logo chovatelské stanice Original Tobias

Autor chovatelská stanice Original Tobias© 2019, veškerý textový i obrazový materiál tohoto webu podléhá autorským právům, pro jeho použití je nutné mít písemný souhlas autora.