Seznamte se s Puppy Culture

Jak jsme již několikrát zmínili, plánujeme náš vrh B „vychovávat“ podle principů programu Puppy Culture. Několik chovatelských stanic, chovajících jiná plemena, v České republice podle tohoto programu již postupuje také a my jsme se rozhodli načerpat zkušenosti jak od nich, tak především v zahraničí a také program vyzkoušet.

Puppy Culture Workbook

Rozhodujícím momentem, proč Puppy Culture zkusit, pro nás bylo hodnocení majitelů, kteří si ve svém životě koupili štěně jak od chovatele, který Puppy Culture neaplikoval, tak i naopak od chovatele, který aplikoval celý plán programu. Tito majitelé se shodli, že by si znovu štěně od chovatele, který chová bez programu (nejen) Puppy Culture již nekoupili. My si od programu slibujeme emočně vyrovnanější štěňata v jejich budoucím životě i lepší psychickou připravenost u svého nového majitele a celkově mnohem vyšší kvalitu vrhu. Dle studií programu jsou navíc údajně tato štěňata i v lepší zdravotní kondici. Mimo jiné díky programu chovatel věnuje štěňatům mnohem více aktivně stráveného času. Důležitá je i vzájemná blízkost a interakce mezi štěnětem a chovatelem, díky tomu budeme štěňata pozorovat i v nestandardních situacích a mít tak mnohem více potřebných informací pro budoucí rozdělení štěňat dle jejich povah.

Níže chci popsat program svými slovy, aby byl snadno uchopitelný i pro ty, co neměli doposud možnost se s ním seznámit. Samozřejmě nemohu zveřejňovat detaily programu či jednotlivé postupy, jelikož nejsem jeho autorem. Pokud by měl někdo zájem, ráda jej nechám nahlédnout při některé z osobních návštěv nejen do samotného Workbooku, ale i do záznamových karet (ty se vyplňují až po porodu samozřejmě).

Co je to Puppy Culture?

Puppy Culture je americký program pro štěňata skládající se z šanonu tzv. Workbook a videí, která jsou buď online nebo na DVD. Všechny zásadní a podrobné informace naleznete právě ve Workbooku, videa jsou pak doplňkem v situacích, kdy je lepší danou věc ukázat, než složitě popisovat. Nelze tedy Workbook nahradit videem. Videa jsou pouze doplňkem programu, osobně musím dodat, že je dobré videa mít k dispozici (zároveň nejsou ani příliš drahá), ale v tomto případě je video opravdu jen doplňkem a je v nich jen zlomek informací – nejsou tedy zastupitelnou náhradou Workbooku.

Puppy Culture Workbook
Cíl programu je pak ve dvou rovinách:
  • první je osobní – pro chovatele, program zlepšuje a posouvá samotného chovatele a kvalitu jeho chovu / vrhů (popis níže)
  • druhá je práce s aktuálním vrhem a jednotlivými štěňaty, tato štěňata jsou pak vyspělejší a lépe se potýkají s novými věcmi a zážitky, samozřejmě je nutné si uvědomit, že každé štěně je jiné, jsou to živí tvorové a výjimky jsou možné (popis níže)

Zdokonalování přístupu k vrhům a záznamy pro chovatele

Program se nevztahuje jen k aktuálnímu vrhu, ale díky pečlivým záznamům v tzv. Milestones Chart, které si chovatel vede v předtištěných arších, se v průběhu dalších vrhů ukáží stejné vzorce, díky kterým chovatel již předem bude vědět nebo očekávat konkrétní pokroky i u svých dalších vrhů. Postupně si bude mnohem více všímat rozdílů a na každý zásadní bod ve vývoji tak již bude dopředu připraven. Takže s každým dalším vrhem bude zdokonalovat a posouvat sebe samého.

Zde je nutná sebereflexe a zaznamenávat jen a pouze skutečnosti bez zkrášlování a někdy je lepší nechat některý ten řádek prázdný, než jej vyplnit nepřesně.

Aby to všechno fungovalo, jsou zásadní dvě věci – svědomitě vyplňovat Milestones Chart při každém vrhu a vše si pečlivě zakládat a následně i vyhodnocovat a za druhé je nutná i trpělivost, protože v tomto případě přijde výsledek až s odstupem několika vrhů a tedy i času.

Puppy Culture Workbook, kapitola 3.

Puppy Culture a aktuální vrh

Druhý cíl programu Puppy Culture je samozřejmě mnohem zajímavější pro zájemce a budoucí majitele. Pojďmě si tedy tuto část programu představit trochu detailněji.

Puppy Culture se skládá z 11 kapitol. Začíná v podstatě krytím a prenatální obdobím a končí cca ve 12. týdnu věku. Kapitoly jsou rozděleny dle věku štěňat, první kapitola se věnuje celé březosti a od 2. kapitoly po poslední jsou kapitoly děleny po 7-14 dnech. Dokončení programu je pak na novém majiteli, pokud jde štěně dříve, než ve 12. týdnu nebo pokud chovatel program nestihne dokončit.

Důležité je mít na paměti, že si chovatel musí program „šít na míru“ svému aktuálnímu vrhu, ne každý vrh je ve stejném období stejně daleko. Puppy Culture na to pamatuje, proto je koncipován stylem: „pokud uvidíte toto – dělejte toto„. Tedy konkrétní postupy u daného štěněte vždy přizpůsobuje chovatel podle každého štěněte. Může se tedy stát, že u Vašeho vrhu (nebo u některého štěněte) je program o týden nebo několik dní posunut.

V každé kapitole se dočtete, co by již štěňata měla mít hotovo a co je nutné si na danou kapitolu připravit. Jak již bylo řečeno, postupujete podle návodu: Pokud uvidíte toto / udělejte toto. Pozorně tedy pozorujete štěňata a včas zařadíte nový prvek přesně podle návodu. Každý prvek je navíc podrobně popsán – co je v pořádku a co naopak ne a jak se v takové situaci zachovat.

První kapitola se zaměřuje na správnou péči o březí fenu a správně naplánovaný porod, druhá kapitola se již věnuje vrhu (prvních 14 dnů života). V tomto období začíná Raná neurologická stimulace, tu jsme vyzkoušeli již u našeho prvního vrhu. Zde je důležité především správná manipulace se štěnětem. Štěně je při polohování vždy fixováno celou plochou obou rukou, včetně prstů, aby chovatel vždy držel hlavičku štěněte v prodloužení páteře. Není vhodné, aby štěně extrémně zaklánělo hlavičku nebo se příliš vzpouzelo. Neopatrné zacházení s tak malým štěnětem může spíše ublížit než pomoci.

Je dokázáno, že pokud se štěně vystavuje krátkodobému mírnému stresu (po kterém okamžitě přichází uvolnění), je v dospělosti odolnější ve stresových situacích a zároveň se z tohoto stresu mnohem rychleji zotaví. V dalších kapitolách zjistíte, že je nutné ztemnit okna, když štěňata začínají vidět nebo si dávat pozor na nepříjemné a hlasité zvuky, když začínají slyšet. Například program doporučuje pouštět štěňatům v tomto období vážnou hudbu. Postupně jak štěňata rostou, najdete ve Workbooku další seznamy, co je nutné zařadit nejen za hračky ale i předměty, zvuky a další, vše vždy v postupných krocích vzrůstající intenzity. Není kam spěchat.

Puppy Culture Workbook, první zvuky

Ve 4. kapitole začíná hlavní část – socializace (3. týden věku), tady začíná to pravé Puppy Culture a také zábava. Program je především časově náročný. Proto je dobré si předem rozmyslet, jestli to zvládnete. V této kapitole jsou pro štěňátka také zařazena první bariérová cvičení (štěně například překonává srolovaný ručník a jiné hebké prvky a nové povrchy) a také první příkrm.

Worksheets

Od 4. týdne již začíná pracování s tzv. Worksheets a zaznamenávání do nich. Tyto Worksheets si doporučuji od chovatele vyptat a nahlédnout do nich během návštěvy štěňat, máte tak jedinečnou možnost poznat své nové štěně do nejmenšího detailu i v porovnání s jeho sourozenci. Jedná se celkem o 17 záznamových archů, které jsou součástí Puppy Culture programu. Od 5. do 11. kapitoly tedy pracujete s Worksheets, ty si pak následně zakládáte do šanonu do sekce archiv (ano i na to mysleli). V těchto arších je možné zjistit, kolik toho chovatel stihnul udělat a jak Vaše budoucí štěně pracovalo v jednotlivých cvičeních.

Puppy Culture Worksheets

V každém dalším týdnu přibývají další předměty, prostředí, výzvy či cvičení a vždy se vše nabaluje na předchozí týden. Jako když stavíte sněhuláka, ale v Puppy Culture stavíte nebojácné štěně připravené na dnešní svět plný nástrah, zvuků, prvků i lidí, nikoliv jen tichý les a zurčení potůčků.

Podstatou programu je, že žádné ze štěňat NESMÍ vykazovat prvky strachu. Pokud tomu tak je, tak děláte něco špatně a je potřeba to změnit. Štěně se může leknout, ale hned by se mělo vrátit do stavu klidu. Je potřeba prvky dávkovat, pozorně sledovat štěňata, nespěchat (vždy jen minimum opakování) a pracovat s každým štěnětem individuálně.

Štěňata se postupně setkávají s lidmi, zvířaty, učí se na přepravku, cestu autem, individuální trénink. Zvykají si na různé zvuky, povrchy, překonávají překážky, zavěšené či pohyblivé objekty. Stejně tak je součástí programu i venkovní venčení, to je nutné přizpůsobit především ročnímu období, aby příliš malé štěně nebylo vystaveno mrazivým teplotám. Učí se i přivolání, sebekontrolu, chůzi na vodítku, jsou zvědavá, hravá a připravená na další životní dobrodružství.

Poslední 11. kapitola bude zřejmě již na novém majiteli, pokud se štěně nezdrží u chovatele. Každý majitel tak obdrží kopii této kapitoly s postupem, co by měl dále se štěnětem dělat a zažít, aby společně dokončili program.

Nezní to skvěle?! Na jednu stranu máme velký respekt z časové náročnosti programu, na stranu druhou jsme spoustu z těchto prvků již vyzkoušeli u prvního vrhu a dle ohlasů majitelů byla štěňata skutečně o něco dále a práce s nimi byla následně snadnější a rychlejší. To nám dává víru, že to má svůj smysl a výsledky jsou viditelné a nejedná se pouze o reklamní trik.

Bonus navíc

Součástí Puppy Culture jsou i chovatelské karty pro založení, naleznete zde kartu s výpočtem porodu, podle data krytí, kartu pro zaznamenávání teploty feny a tedy i příchodu porodu, porodní kartu, kde je možné si zaznamenat každé štěně včetně všech důležitých informací (čas, pozice, váha aj.), karty pro zaznamenávání narůstající váhy i krmení a samozřejmě i karty pro zaznamenávání výsledků rané neurologické stimulace.

Program opravdu myslí na všechno a to vše je navíc opravdu skvěle graficky zpracováno. Už se moc těšíme, až vyplníme všechny Milestones a Worksheets a vše si osaháme v praxi. Držte nám pěsti, ať se vše povede.

Puppy Culture, Milestones Chart a chovatelské karty

Důležité je si uvědomit, že program nemění povahu štěněte a není to ani jeho cílem. Povaha je ve většině případů dána geneticky, někdy i špatnou zkušeností (proto má program tak detailní pravidla, aby neublížil více než pomohl). Štěňata by měla být díky programu psychicky odolnější, měla by umět a zvládat daleko více věcí a situací než štěňata bez tohoto vedení a díky tomu bude mít budoucí majitel s takovým štěnětem snadnější začátek společného života. Aby tomu tak ale bylo, je zásadní program znát již před vrhem a být na něj připraven a ideálně i postupovat v jednotlivých krocích dle Workbooku.

Puppy Culture si lze zakoupit na oficiálním webu programu zde.

logo chovatelské stanice Original Tobias

Autor chovatelská stanice Original Tobias© 2019, veškerý textový i obrazový materiál tohoto webu podléhá autorským právům, pro jeho použití je nutné mít písemný souhlas autora.