III. část – Suché psí krmivo neboli granule, co je kvalita a co marketing

V posledním díle mini seriálu se podíváme na kličky výrobců a konkrétní složení granulí. Spočítáme obsah masa a naučíme se vytřídit granule, které na jídelníček našeho psa nepatří.

Pokud jste na článek narazili až nyní, přečtěte si prosím nejdříve jeho I. část a II. část, na které tento díl navazuje.

Začala bych množstvím masa, často najdete na obalu (velkými písmeny, nikoli ve složení), že granule obsahují „70 % masa“. Tady bych chtěla vzpomenout poznámku výrobce granulí Bodreek (obsahují 56 % masa v sušině), tyto granule mají dost specifický tvar, protože běžný tvar nedržel při tak vysokém procentu masa pohromadě. Uvádí se, že v současnosti je něco přes 65 % obsahu masa maximum, co jde vyrobit (navíc platí pravidlo: čím více masa, tím menší jsou granule, aby držely tvar). Proto je třeba číst složení, nikoli jen obal. Technologie jdou však dopředu a brzy bude možné vyrábět granule s vyšším procentem masa, otázkou zůstává, zda by takové granule byly pro psa prospěšné.

V každém případě mějte na paměti, že to co je na reklamní části obalu, je pouze reklama a marketing, nikoli fakta. Proto pečlivě čtěte složení a nenechte se zmást obalem.

Složení granulí, které mají na obale uvedeno 70 % masa:
Čerstvé hovězí (min. 35%), čerstvé kuřecí (min. 30%), bramborový škrob, hydrolyzované maso (3%), drůbeží moučka (2%), hrášek (sušený), bramborová bílkovina, psylliové semínko (Psyllium), rybí olej, kvasnice (sušené), mrkev (sušená).

Jak jsme si řekli v prvním díle, čerstvé maso se dělí třemi, tzn. obsah čerstvého „masa“ je 65 % a sušeného 5 %, celkem tedy zhruba 27 % (dle EU norem by měl být obsah uveden ve stejném stavu – po vysušení, cca 8-10 %, ovšem realita je bohužel jiná). Taky bych chtěla upozornit na to, že se jedná o hovězí granule, nicméně po sečtení sušené a čerstvé složky je tam kuřecí složky o něco více než té hovězí. Navíc „hydrolyzované maso“ může být naprosto cokoliv např. vepřové (na to jsem upozorňovala v prvním díle). Není zde ani uvedeno, že se jedná o maso, proto upozorňuji, že může jít o cokoliv co je hovězí (kosti, vnitřnosti – v tom lepším případě). Ještě upozorňuji před nekonkrétními složkami majitele psů alergických na určité druhy „masa“, jelikož právě v těchto složkách se může objevit to, co právě vašemu psovi může vadit.

Jak by mělo vypadat složení, které si na nic nehraje:

Složení: Maso 56% – uvedeno v sušině (do výroby použito čerstvé krůtí maso, čerstvé králičí maso, vykostěné sušené vepřové, čerstvé vepřové), rýže, tuky a oleje (hovězí lůj, vepřové sádlo, lněný olej; konzervované vit. E), bramborové vločky, konopné prebiotikum, kukuřice, mrkev, červená řepa, hrušky, petržel, jablka, černá jeřabina, bovinní kolagen, pivovarské kvasnice, huminové látky, špenát, výtažek z jedlého kaštanu, ostropestřec mariánský

A jak by rozhodně složení granulí pro masožravého psa vypadat nemělo:

Složení: kukuřice, drůbeží bílkovina (sušená), pšeničná krmná mouka, kukuřičná krmná mouka, sušená bílkovina (hovězí, vepřová)*, pšenice, živočišné tuky, živočišné bílkoviny (hydrolyzované), řízky ze sušené řepy, rybí tuk, sojový olej, kvasnice, minerální látky, kvasnicový hydrolyzát (zdroj mannan-oligosacharidů).

Tyto granule neobsahují maso vůbec.

Granule střední kvality, u kterých se nemusíte bát je dát psovi, vypadají nějak takto:

Složení: jehněčí maso 25%, sladké brambory, Sušené jehněčí maso 17%, hrášek, brambory, vejce, Jehněčí tuk 4%(konzervován směsí tokoferolů a rozmarýnu), pivovarské kvasnice, Vojtěška, Jehněčí vývar 2%, Minerály, hrášková vláknina, Vitaminy, fruktooligosacharidy, Rajčata, Lecitin, Taurin, mořská řasa, Cholin Chlorid, česnek, Šípek, Máta, Petržel, Anýz, Pískavice řecké seno.

Jak již bylo uvedeno, spolu se složením je vždy velmi důležitý údaj i analytické hodnoty, ty najdete nejčastěji právě pod složením.

Jak tedy postupovat při hodnocení granulí?

Najdu si složení a analytické hodnoty:
Složení: Drůbeží protein (sušený), rýže, kukuřice, vláknina z cukrové řepy, drůbeží tuk, hydrolyzované drůbeží bílkoviny, minerální látky, kvasnice, kořen čekanky (mletý, přírodní zdroj inulinu), maso z Novozélandské slávky zelenoústé (Perna cnaliculus, sušené).
Analytické složky: bílkovina 25.0 %, tuk 12.0 %, vláknina 2.5 %, popel/popelovina 6.5 %, vápník 1.2 %, fosfor 0.9 %, hořčík 0.1 %, sodík 0.4 %, metabolizovatelná energie 3656.0 kcal/kg

Postup:

  1. Přečtu si pozorně celé složení.
  2. Pokud je ve složení údaj, kterému nerozumím, tak si jej najdu na internetu.
  3. Spočítám si obsah masa: sečtu složky čerstvého „masa“ a vydělím třemi a připočítám složky sušeného „masa“ – již ze složení je jasné, že tyto granule maso neobsahují, pouze protein, všeobecně bych nešla do granulí, které mají pod 20 % masa.
  4. Pokud se mi krmivo nezamlouvá, hledám dál…

Složení: Maso 56% – uvedeno v sušině (do výroby použito čerstvé krůtí maso, čerstvé králičí maso, vykostěné sušené vepřové, čerstvé vepřové), rýže, tuky a oleje (hovězí lůj, vepřové sádlo, lněný olej; konzervované vit. E), bramborové vločky, konopné prebiotikum, kukuřice, mrkev, červená řepa, hrušky, petržel, jablka, černá jeřabina, bovinní kolagen, pivovarnické kvasnice, huminové látky, špenát, výtažek z jedlého kaštanu, ostropestřec mariánský
Analytické složky: proteiny 28%, tuky a oleje 18%, anorganické látky 7,5%, vláknina 3,5%, vápník 2%, fosfor 1,2%, vlhkost 8%

  1. Obsah masa 56 % se mi zamlouvá, tak hodnotím dál.
  2. Granule mají přesně uvedeno jestli obsahují maso a jaké, stejně tak u tuků. Velkou výhodou je i to, že obsahují zeleninu i ovoce a ve složení je přesně uvedeno jaké druhy.
  3. Proteiny, všeobecně ukazují, kolik masa granule obsahují, ale protože výrobci zjistili, že na to zákazníci slyší, tak se staly dvě věci. Ti horší výrobci začali do granulí přidávat uměle protein, aby tak navýšili obsah bílkovin. Protein však vůbec nemusí být živočišný. Druhá skupina těch dobrých značek zvedla množství masa v krmivu a bílkoviny vyhnali do závratných výšin – až 40 %. Ideální množství proteinu by se mělo pohybovat právě okolo 28 %, u vzrůstem menších psů, štěňat a fen v laktaci můžeme jít i výše k 30 % či mírně přes. Pokud je protein pod hranicí, je třeba hledat chybu a granule změnit. Pokud jsou proteiny v pořádku…
  4. Oleje a tuky, tuky jsou pro psa velmi důležité. Já oleje přidávám přímo do granulí ještě navíc, je jich mnoho druhů: pupalkový, lněný, kokosový, aj. Hodnota kolem 18 %, jak je uvedeno v příkladu, je akorát. Tady jen pozor, hodnota bílkovin a tuků by se měla upravovat podle zátěže konkrétního psa, doporučuji si v tomto případě nechat poradit.
  5. Popelovina (v tomto složení je uvedena pod pojmem anorganické látky). Jedná se o procentuální zbytek v případě bezplamenného spálení granulí, jedná se tedy čistě o laboratorní hodnotu, nikoli složku granulí (nejedná se o sypání popelu do krmiva). Měl by být od 5-8 %, pokud je nad nebo pod, opět hledejme chybu ve složení.
  6. Vápník a fosfor, tyto dvě látky jsou velmi důležité společně a je třeba je hlídat především u štěňat. Vápník by měl v ideálním poměru být 1,3 až 2:1 fosforu. Pokud se hodnoty do tohoto poměru nevejdou, tak se těmto granulím vyvarujte.
  7. Konzervanty, ze složení je většinou nevyčtete, je nutné věřit marketingovým textům výrobců. Pokud výrobce toto neuvádí, kontaktujte ho. Pokud neodpoví, tak zvolte jiného výrobce.
Miniaturní americký ovčák si bere odměnu od paničky

Několik tipů na závěr:

  • Pokud u svého psa řešíte specifický problém, alergie, kožní problémy atp., zkuste před pořízením granulí projít historii či vložit dotaz na jednu z nejlepších FB skupin o granulích: Granule – sprievodca svetom krmiv. Je však důležité co nejpřesněji popsat vašeho psa a situaci (pravidla skupiny).
  • Mějte na paměti, že i sebelepší granule tomu vašemu psovi nemusí vyhovovat. Každý pes je jiný a je třeba najít to, co vyhovuje tomu vašemu.
  • U granulí doporučuji střídat alespoň dvě příchutě jedné značky, ideálně tak po 2 měsících. Nebo dvě různé značky, zvolila bych však podobné hodnoty granulí a přecházela na nové vždy o něco déle než v rámci jedné značky. Pozor také na volbu dvou značek ať nekupujete jednoho výrobce, např. Acana a Orijen je jeden výrobce.
  • Nedoporučuji krmit dlouhodobě pouze „rybou“ např. monoproteinové diety. Stejně tak bych nekrmila jen jedním druhem masa, pokud je pes zdravý.
  • Při změně granulí je nutné 1 – 2 týdny postupně zvyšovat poměr nových granulí v dávce až do úplného, pozvolného přechodu na nové krmivo.
  • Při změně krmiva je třeba psa sledovat, závěr však nemá smysl dělat dříve, než po uplynutí 3 měsíců na nové značce (za předpokladu, že pes nemá krvácivé průjmy nebo zvracení, v takovém případě ihned vyměňte).
  • Při změně granulí kontrolujte aktivitu psa, srst, odpad a v případě nejasností můžete i veterináře požádat o biochemický rozbor.

Pokud i po článku tápete, tak nás klidně kontaktujte s dotazy.

Jedná se o poslední díl seriálu o granulích.

logo chovatelské stanice Original Tobias

Autor chovatelská stanice Original Tobias© 2019, veškerý textový i obrazový materiál tohoto webu podléhá autorským právům, pro jeho použití je nutné mít písemný souhlas autora.