I. část – Suché psí krmivo neboli granule, co je kvalita a co marketing

Protože poslední dobou převládají dotazy na krmení než na plemeno, rozhodla jsem se napsat tento článek. Je to drobný úvod do světa granulí, pokud bych měla vypsat všechno, tak v první řadě nejsem takový odborník, abych znala vše a v druhé, by to bylo na knihu. Tento článek považujte spíše za vodítko a základní orientaci v krmení.

II.část (ze tří) vyjde přesně za týden, sledujte web nebo FB Chovatelská stanice Original Tobias.

Lámete si hlavy nad složením, nevíte, co jsou analytické hodnoty, nejste si jisti, kolik má granule skutečně masa nebo prostě jen podléháte masírování reklamou a víc se nezajímáte? Pokusím se všechno alespoň nakousnout a navést vás na správnou cestu při výběru granulí.

V první řadě začnu tím nejdůležitějším, co na granulích musíte znát, a to je složení. Ale jak se v něm vyznat? Je toho opravdu hodně, ale hlídejte si základní informace, díky těm nemusíte sice koupit top krmivo, ale taky nekoupíte něco, co psovi do jídelníčku nepatří.

Na co se zaměřit ve složení:

1. Složení se vždy píše sestupně, takže položka na prvním místě zaujímá nejvíce procent, pozor však na marketingové triky výrobců a nenechte se obalamutit a sledujte vše, co je dále napsáno.

2. Na prvním místě ve složení musí být maso, ale pozor na čerstvé maso. Pokud je ve složení uvedeno čerstvé, je jeho skutečný obsah v granuli cca třetinový, toto čerstvé maso by mělo doplňovat maso sušené, které zvyšuje jeho procentuální hodnotu v krmivu.

3. Obiloviny, mnoho lidí je považuje za špatné a vyhýbá se jim. Pokud je však pes naprosto zdravý a nemá například potravinové alergie, jsou obiloviny prospěšné a konkrétně větší plemena na nich prospívají daleko lépe než na granulích bez obilovin, kde jsou tyto složky nahrazovány jinými složkami (např.: brambory). Pokud nemáte k vysazování speciální důvod, tak se toho nebojte. Důležitější je spíše, jaké obiloviny jsou použity a v jakém množství.

4. Konzervanty, barviva, dochucovadla a další chemie. Ta nepatří do žádného jídla. Absence konzervantů sice snižuje životnost granulí, ale prodlužuje život nejen psů. Dávejte si proto pozor, aby granule byly bez konzervantů, barviv a dochucovadel. Pokud uvidíte, že jsou granule barevné, ihned s nimi do koše, ale není to jediný ukazatel, čtěte pozorně složení až do konce.

5. Jak nejlépe poznáte, zda jsou granule kvalitní je, že složení je zcela jasné / průhledné. Např. „živočišný tuk“ toho mnoho neřekne, stejně tak „zvěřina“ atp. vždy chtějte přesné složení. Z jakého zvířete, kolik procent atd.

6. Stejně důležité jako sledovat složení je nutné sledovat i analytické hodnoty, ty doplňují složení a bez nich se jen špatně hodnotí dané krmivo.

Rozlišování granulí dle plemen

Určitě jste se setkali s granulemi, které jsou pro Německé ovčáky, Čivavy a další. Toto rozlišování je k ničemu, různá plemena můžete krmit naprosto stejnou stravou. Jediné rozlišování, které má smysl je:

1. podle velikostí granulí – malý pes upřednostní menší granule, popřípadě můžete zvolit větší velikost úmyslně, aby pes nehltal.

2. Podle aktivity, tady si však dávejte pozor na další marketingovou past, granule pro seniory či kastrované psy jsou opět k ničemu, pokud je daný pes zdravý. Když má kastrát sklony k tloustnutí, dostane menší porci, nepotřebuje speciální složení. To hlavní je, že pokud má pes vysokou aktivitu, je třeba vybírat granule s vhodným poměrem bílkovin a tuku, opět doporučuji se neřídit jen nápisem Active atp. na obale.

3. Jak již bylo zmiňováno u obilnin, v části složení, mají velká plemena určitá omezení, jelikož u nich dochází ke skokovému růstu, je třeba pečlivě dbát na poměry vápník, fosfor a bílkoviny a tuky, aby se správně vyvíjela. Také se pro ně doporučují krmiva s obsahem obilovin. Není to však rozlišování dle plemen, ale velikosti psa.

V druhé části se seznámíme s marketingovými triky a zjistíme něco o granulích lisovaných za studena. Takže přesně za týden (sledujte náš FB nebo web)!

Druhý díl zde!

logo chovatelské stanice Original Tobias

Autor chovatelská stanice Original Tobias© 2019, veškerý textový i obrazový materiál tohoto webu podléhá autorským právům, pro jeho použití je nutné mít písemný souhlas autora.