Už víte jak správně vybrat vhodné granule pro vašeho psa, orientujete se ve složení a víte na co si dát pozor? Vybrali jste jak nejlépe šlo, ale váš pes stále není v dobré kondici? Co teď? Na vině může být jedna z nejčastějších chyb a tím je nesprávné dávkování. Jaké je tedy to správné?

Říkáte si, to se mě netýká, já dávkuji přesně podle tabulek na obalu? Tak to je také ta nejčastější chyba, tabulky jsou pouze orientační. Dva psi stejné rasy a stejného věku mohou mít naprosto odlišné trávení a tím i dávkování.
Co může nesprávné dávkování způsobovat?
Mnohem častěji se psům dávají příliš vysoké dávky, než že by dostávali málo. Vysoké dávky způsobují přibírání na váze a následně nadváhu nebo obezitu. Někdy také průjmy nebo velmi častou stolici. To jsou ty viditelné problémy, to co již není tolik vidět je velké zatížení trávicího ústrojí, k obezitě se pak pojí problémy s klouby a následně s pohybem. Ne vždy je to, ale jen o množství, ale také způsobu dávkování. Mladí psi a štěňata také často zvrací, nejčastěji nad ránem žluté šťávy. To je zase většinou způsobeno dlouhou odmlkou mezi dávkami. Tito psi zvrací z hladu, nejlépe uděláte, když pejska nakrmíte co nejpozději v noci a co nejdříve ráno. Takoví psi by měli mít dávku rozdělenou na 3-4 jídla denně. Většinou se to s věkem srovná a je možné je později krmit méně často, některým psům to však přetrvá až do dospělosti.

Jak tedy vypočítat správné dávkování?
Dávkování není otázkou druhu nebo značky granulí. Správné dávkování vždy musíte odpozorovat od svého psa a jeho kondice, popřípadě z jeho odpadu. Nikdy se u dávkování neřiďte pocitem hladu psa. Stejně tak nikdy neměňte granule jen proto, že pes čeká, že dostane něco lepšího. Častokrát pes s větší chutí slupne Pedigree než vysoce kvalitní krmivo. Dochucovadla, aromata či zvýrazňovače chuti obsažené v levných krmivech působí na psy asi jako brambůrky na lidi. Při změně značky neodhadujte okem, ale važte, každé granule obsahují jiné množství bublinek/vzduchu, díky tomu jich je pak mnohem více nebo méně.
Když si donesete štěně domů měl by vám chovatel dávku sdělit. Pokud ji však neznáte postupujte následovně.
Štěně roste a je třeba počítat s několika faktory:
- bude třeba zvyšovat dávku postupně, podle jeho nároků, tzn. štěně v měsíci a ve třech měsících nesní totéž
- u štěňat je vhodné je v období skokového růstu držet vždy mírně podvyživené, aby jsme zamezili nadměrnému zatížení kloubů
- aktivita štěněte, dávku vždy přizpůsobte životu psa
Postup:
- Na granulích, kterými krmíte si najděte tabulku s dávkováním. Zjistěte si zda se jedná o váhu současnou nebo váhu v dospělosti, podle tabulky si najděte údaj v gramech. Tento údaj je na 24 hodin.
- Vypočítejte si 80 % z této dávky.
- Výsledné číslo vydělte nejlépe 4. Pokud již máte dospělého psa tak vydělte počtem dávek, které pes za den dostává.
- Máte údaj, kterým budete krmit následující 2-3 týdny, pokud vycházíme z toho, že štěně nebo pes má ideální váhu, pak ho pozorujeme a každý týden vážíme. Pokud začne chudnout, zvýšíme dávku. Pokud skokově přibírat – snížíme. Celou dobu pozorujeme vrstvu tuku na žebrech a propadlé břicho z bočního i horního pohledu. Pokud je stále viditelné a žebra bez jakéhokoliv tlaku cítíme. Pak je všechno v pořádku.
- Jakmile pes dospěje a přestane růst do výšky, tak ještě několik měsíců přibírá, u obřích plemen to trvá déle. Vypozorujeme ideální váhu psa a následně důkladným pozorováním jeho kondice držíme na ideální dávce, na které nehubne a nepřibírá.
- Stále jej pečlivě vážíme a pokud začne přibírat nebo hubnout upravíme dávku, dokud se váha nezastaví na požadovaném čísle.
- Při změně granulí pak najdeme na originálním balení (údaje na internetu jsou bohužel často mylné) údaj o kalorické hodnotě krmiva. Díky vypočtení kalorické dávky u současného krmiva vypočteme přesnou dávku u krmiva nového. Díky tomu pes dostane stejné množství živin. V tuto chvíli nás již žádné tabulky od výrobce nezajímají – jen my víme kolik náš pes potřebuje. Poté psa znovu pozorujeme a můžeme dávku mírně poupravit, podle toho jak na nových granulích prospívá.

Vždy přemýšlejte jaký bude mít pes den a upravte dávku
Krmit stále stejně není vždy vhodné. Je potřeba se přizpůsobit tomu co má pes za sebou nebo co ho naopak čeká. Já například nekrmím před výstavou, ale až po předvedení v kruhu. Také nekrmím před dlouhou cestou autem, ale až po příjezdu na místo. Stejně tak dávám po agilitách větší dávku s přídavkem ovčího tuku nebo naopak po cvičáku menší, protože pes snědl celý pamlskovník během výcviku. Proto nekrmte bezmyšlenkovitě, ale v hlavě si udělejte přehled celého dne a dávku tomu přizpůsobte.
Light granule, kastrace, obézní psi a přiznání si problému
Má váš pes nadváhu nebo neustále hlad? Je po kastraci? Chcete nebo jste někde četli, že by bylo vhodné mu koupit light granule (různými výrobci označovány jinak)? Opak je pravdou, light granule by měli jíst psi, kteří mají vážné zdravotní problémy a je nutné jim držet přísné diety, které nezatěžují například nemocný orgán. Pokud je pes zdravý, není nutné podávat granule s nízkým obsahem tuku a navíc se ani nedoporučuje dlouhodobé podávání takových granulí. Je jedno, že máte psa kastrovaného nebo mlsného či obézního.

Nadváha se řeší velmi snadno, sníží se dávkování granulí například na 80 % (poté podle výsledků se dávkování upraví, ale nedoporučuji skokové snižování, lepší je pozvolna). Zcela se vyřadí pamlsky – můžete je nahradit granulemi, které si zvážíte a následně odečtete od denní dávky. Pamlsky jsou mnohdy daleko kaloričtější než granule samotné, pozor na ně. A samozřejmě nejdůležitější je zvýšení pohybu, pro příliš obézní psy je dobré začít třeba plaváním nebo jen delší pomalou procházkou. S postupným hubnutím přidávat na tempu a prodlužovat délku procházky, nejlépe chodit několikrát denně. Vše je nutné přizpůsobit psovi a jeho kondici a pomalu zvyšovat zátěž.
Největším problémem obezity u psů je jeho majitel, který si nechce přiznat, že má obézního psa a odmítá si uvědomit, že svému psovi tím ničí zdraví a zkracuje jeho život. Pokud své psy skutečně milujete, nebudete jim dávat špek, ale vezmete je radši na procházku.