Léky, vitamíny a MDR1

Léky. Jedná se o hodně rozporuplné téma. Osobně si myslím, že čím méně léků nebo přesněji chemie, tím líp. Přesto však doporučuji několik doplňků používat – lněný či pupalkový olej pro lepší srst a zdravé srdíčko, probiotika pro bříško, kolagen, kelpa a další doplňky stravy.

O tom co pejskovi dáváme však musíme vždy informovat veterináře, léky na bolest, alergie a další problémy NIKDY nepodáváme bez předchozí (klidně i telefonické) konzultace se svým veterinárním lékařem.

MDR1 strašák mnoha plemen včetně Miniaturního amerického ovčáka, zjednodušeně se jedná o mutaci genu, který způsobuje u postižených psů intoleranci na určitý druh léků. Vždy doporučuji se chovat jako by i váš pes byl postižený na tuto nemoc i kdyby měl výsledek +/+. Případů kdy po podání léku umřeli i zdraví psi je bohužel několik. Vždy informujte lékaře, že chcete léky, vhodné pro plemena postižena touto mutací. Opatrní buďte především u odčervení. To co je na nemoci nejzajímavější je, že je dokázáno, že se rozšířila pouze z jednoho jediného psa a dala by se snadno úplně vymýtit. Bohužel mezi chovateli se to příliš neřeší…

 

Více o MDR a zdraví zde.

logo chovatelské stanice Original Tobias

Autor chovatelská stanice Original Tobias© 2019, veškerý textový i obrazový materiál tohoto webu podléhá autorským právům, pro jeho použití je nutné mít písemný souhlas autora.