Léky, vitamíny a MDR1

Léky. Jedná se o hodně rozporuplné téma. Osobně si myslím, že čím méně léků nebo přesněji chemie, tím líp. Přesto však doporučuji pro štěňata podávat kloubní výživu bez vápníku, lněný či pupalkový olej pro lepší srst a zdravé srdíčko, probiotika pro bříško, kolagen a další doplňky stravy.

O tom co pejskovi dáváme však musíme vždy informovat veterináře, léky na bolest, alergie a další problémy NIKDY nepodáváme bez předchozí (klidně i telefonické) konzultace se svým veterinárním lékařem.

MDR1 strašák mnoha plemen včetně Miniaturního amerického ovčáka, zjednodušeně se jedná o mutaci genu, který pak způsobuje u postižených psů intoleranci na určitý druh léků. Vždy doporučuji se chovat jako by i váš pes byl postižený na tuto nemoc i kdyby měl výsledek +/+. Případů kdy po podání léku umřeli i zdraví psi je bohužel několik. Vždy informujte lékaře, že chcete léky, vhodné pro plemena postižena touto mutací. Opatrní buďte především u odčervení. To co je na nemoci nejzajímavější je, že je dokázáno, že se rozšířila pouze z jednoho jediného psa a dala by se snadno úplně vymýtit. Bohužel mezi chovateli se to příliš neřeší…

 

Více o MDR a zdraví zde.

logo chovatelské stanice Original Tobias

Autor chovatelská stanice Original Tobias© 2019, veškerý textový i obrazový materiál tohoto webu podléhá autorským právům, pro jeho použití je nutné mít písemný souhlas autora.