Co si představit pod slovy chovatelský servis

Chovatelský servis, téměř až zaklínadlo u každého inzerátu nabízejícího živé zvíře (nehledě na jeho kvalitu), ale co to vlastně znamená a co si pod tím představit?

sraz vrh A Original Tobias

Hlavní je si uvědomit, že není nijak dáno, co je chovatelský servis a v jakém rozsahu by měl být novému majiteli poskytnut. Proto tento pojem používají i ti, od kterých za život svého psa již nikdy neuslyšíte. Všichni inzerující však ví, že zájemci na tento pojem slyší a také mu věří, proto jej najdete téměř u každého inzerátu štěněte s i bez průkazu původu.

Každý seriózní chovatel (samozřejmě se bavíme o chovu s průkazem původu) má svou vlastní podobu chovatelského servisu. Proto se s dotazem, co si pod pojmem „chovatelský servis“ máte představit, obraťte vždy na chovatele, od kterého si chcete štěně pořídit. Měli byste vědět, co od chovatele čekáte a jaký chovatelský servis hledáte, pokud budete jen předpokládat a nezeptáte se, můžete později litovat. Pokud máte pochybnosti, zda chovatel sliby dodrží, můžete se zkusit spojit s některým z majitelů předchozích vrhů a zeptat se na jeho názor a zda je s chovatelem spokojen a zda chovatel plní, co slíbil.

Náš chovatelský servis

Tento článek však není o druhých a jejich chovatelském servise, ale o nás, o naší chovatelské stanici Original Tobias a o tom, co nabízíme my našim majitelům, aby si každý zájemce o naše štěně mohl tento článek přečíst a rozhodnout se, zda právě toto hledá nebo naopak nejsme pro něj ti správní. Osobně považuji chovatelský servis za to nejdůležitější pro bezproblémové soužití se psem, tím spíš u začátečníků. K čemu Vám bude hezká výbavička, když se nebudete mít na koho obrátit s radou a radit se na FB skupinách je podle mě největší zlo, protože ten na druhé straně „drátu“ může být člověk, který má ještě méně zkušeností než vy.

Pro nás chovatelský servis není pojem nebo prázdná fráze, ale závazek. Chceme majitelům nabídnout to, co si my představujeme jako ideál. Od majitelů naopak očekáváme maximální důvěru a že budeme vždy ti první, na koho se v případě problémů (ale i z jiných důvodů) mohou obrátit.

sraz vrh A Original Tobias

Co od nás mohou majitelé očekávat (vysvětlení jednotlivých bodů níže):

 • trvalý kontakt po celý život psa / feny (i po něm samozřejmě) nejen online, ale především osobní setkání (včetně pravidelných srazů vrhů)
 • pomoc s výchovou a výcvikem (osobní i online)
 • pomoc a rady k výstavám a uchovnění, později pomoc a rady pro správný výběr feny pro krytí nebo krycího psa, popřípadě poskytnutí maximálního množství informací k plánovanému odchovu (v některých případech i ne příliš populární doporučení – do chovu s daným jedincem nezasahovat)
 • veškeré rady pro správný vývoj jedince – pomoc s výběrem krmení, doplňků stravy, rady při zdravotních problémech aj.
 • pomoc s hlídáním našeho odchovu, i s výcvikovým pobytem u nás
 • každý majitel ještě před odběrem získá náš manuál se základními informacemi
 • spolu s odběrem získáte složky svého psa, kde jsou zdravotní vyšetření jedince i jeho rodičů, popis povahy jedince a doporučení pro něj
 • každé štěně odchází s bohatou výbavičkou do začátku
 • každé štěně je naučené na své jméno, učíme sebekontrolu, zvykáme na vodítko, je učeno na venčení venku, je zvyklé na chod domácnosti a návštěvy (štěňata vychováváme v bytě)
 • všechna štěňata jsou očkována a pravidelně odčervena (počet očkování a odčervení závisí na době, které u nás štěně stráví)
 • majitelé se na nás mohou kdykoliv obrátit, i o půlnoci (nechceme, aby si museli hledat informace na FB, ale chceme tady pro ně vždy být)
 • máme soukromou skupinu pro majitele s mnoha informacemi, které nedáváme veřejně, tedy veřejné informace jsou jen část toho, co každý majitel má od nás k dispozici
 • štěňata krmíme kvalitní stravou, včetně jejich matky
 • majitelé štěňata navštěvují pravidelně a opakovaně ještě před odběrem
 • odchováváme vrhy dle principů Puppy Culture
 • samozřejmostí je průkaz původu, vyšetření dědičných očních vad každého štěněte, pas zvířete, čip a registrace v národním registru
 • co víme, poradíme a co nevíme, zjistíme. Jsme tady vždy pro naše odchovy a pro jejich majitele, ve dne i v noci
Trvalý kontakt

Trvalý kontakt je i jeden z bodů kupní smlouvy, chceme s našimi odchovy zůstat v kontaktu po celý jejich život a pokud si to budou majitelé přát, rádi zůstaneme v kontaktu i poté. Kontakt je jak online, tak osobní, v rámci soukromých návštěv nebo při pravidelných srazech našich vrhů. Díky osobnímu kontaktu můžeme majitelům doporučit zaměření při výcviku, popřípadě změnu ve stravování, zhodnotit kondici psa. Pomoct a poradit s čímkoliv, co je vždy lepší řešit osobně.

Pomoc s výchovou a výcvikem

Zkušení již vědí, jak pracovat s tak aktivním plemenem, začátečník nebo někdo, kdo měl jiné plemeno může hlavně ze začátku hodně tápat a udělat mnoho chyb. Proto již při návštěvách vrhu, ještě než si štěně odvezete, radíme, jak s ním správně zacházet, jak jej cvičit, co naopak nedělat. Proto jsou tyto návštěvy ještě před odběrem tak zásadní. Štěně si zvykne na nové majitele, nejde tak k úplně cizím lidem. Po rozdělení štěňat si majitelé své štěně venčí již samostatně bez jeho sourozenců. Vždy jim ukážeme jak a na co štěně reaguje, učíme je správně chválit a předcházet chybám. Do příští návštěvy si majitelé rozmyslí další dotazy a vše si znovu ukážeme. Čím více návštěv, tím více je majitel připraven a tím více jej štěně zná.

Adorable Wall-E u nás na hlídání
Pomoc a rady k výstavám a uchovnění

Pro majitele jedinců určených pro případný budoucí chov jsme k dispozici i ohledně rad k výstavám (kde se registrovat, jak, na jakou jet výstavu), poradíme s handlingem nebo doporučíme handlera. Seznam věcí na výstavu má každý majitel v manuálu, stejně tak rady, jak psa správně vykoupat a připravit i s fotonávodem na ostříhání. Psa rádi pomůžeme nachystat i my, ukážeme správné předvedení a snažíme se majitele na výstavu i doprovodit, pokud je to časově možné.

Při uchovnění radíme kde a kdy psa vystavit, poradíme s bonitací, s genetickými testy i dalším potřebným vyšetřením (u jakého doktora, jak to probíhá, co nezapomenout atp.).

Rady pro správný vývoj jedince

Dáváme pozor, aby majitelé své psy nevykrmovali, aby měli vždy ideální váhu a nepřetěžovali klouby a dbali na jejich zdraví. Pokud má pes s něčím problém, rádi poradíme ať už probiotika nebo třeba doplňky na srst, psí oleje, změnu granulí nebo režimu. Radíme kdy začít s jakým sportem nebo jen uklidníme majitele, že je vše v pořádku a mají pokračovat v tom, co dělají.

Amazing Daisy Original Tobias
Pomoc s hlídáním a výcvikem

Pokud majitelé potřebují pohlídat a my máme čas, rádi pohlídáme, stejně tak pokud si neví rady s výcvikem. Psa u nás mohou nechat nebo s ním pravidelně dojíždět na lekce. Vše je vždy o domluvě.

Manuál se základními informacemi

Manuál jsme vytvořili již pro vrh A a postupně jej aktualizujeme, má téměř 100 stran, naleznete v něm vše pohromadě. Průřez všeho důležitého, co chceme majitelům předat. Majitel se tak kdykoliv může podívat na to, co ho zrovna trápí. Manuál si celý tvoříme sami, píšeme si vlastní texty a doplňujeme je vlastními fotkami, u doporučených produktů se jedná o promo fotky výrobce.

Manuál má například sekce: O plemeni, Výživa psa, Hračky, Péče o psa, Hygiena, Veterinární doporučení, Výstavy, Chovatelství aj. Manuál je určen především začátečníkům a méně zkušeným majitelům, ale věříme, že v něm najde něco zajímavého i zkušený majitel.

manuál pro budoucí majitele
Složky psa

V den odběru štěněte získá každý majitel nejen očkovací průkaz, ale také složky svého psa, v těchto složkách najde základní informace o svém štěněti, jeho povaze a naše doporučení, také hmotnostní tabulku štěněte a doporučený způsob krmení v prvních dnech. Je zde uložený originální certifikát k vyšetření očí, informace k dennímu režimu štěňat a kupní smlouva. Informace o obou rodičích, včetně kopií vyšetření obou rodičů.

Výbavička do začátku / startovací balíček

Do výbavičky se snažíme dát vše, co se bude štěněti a jeho majiteli v prvních dnech hodit nebo co chceme, aby majitelé vyzkoušeli a používali. Obsah tvoříme poměrně dlouho a snažíme se, aby v balíčku bylo vše důležité a zároveň jej neplníme jen levnými věcmi, aby vypadal velký, ale reálně by majiteli k ničemu nebyl. V balíčku najdou majitelé vhodné krmení do začátku, pamlsky, kvalitní hračky, vodítko a obojek, pytlíky na hovínka, odčervení, dezinfekci a další drobnosti, které necháváme jako překvapení. Výbavička je v hodnotě několika tisíc korun a věříme, že ji ocení každý majitel. Mimo jiné štěně dostává i napachovanou dečku od maminky spolu s použitou hračkou, ať si s sebou nese známý pach.

startovací balíčky vrhu A Original Tobias
Soukromá skupina pro majitele

Veřejné informace na FB či webu naší CHS nejsou jediným zdrojem pro naše majitele, kromě soukromých zpráv máme také soukromou skupinu, kde si majitelé mohou radit navzájem. Zde se domlouváme na srazy, píšeme doporučení či upozornění na konec vakcinací nebo zdravotní informace o sourozencích. Do této skupiny jsou majitelé přidání až po pořízení štěněte.

Kvalitní strava

Nedílnou součástí chovatelského servisu je kvalitní výživa nejen štěněte, ale i jeho matky, jak v období březosti, tak po celou dobu kojení. Minnie krmíme granulemi značky Acana, řadou regionals. Před porodem řadou puppy a štěňata nejdříve krmíme konzervami Terra Canis společně s domácím kozím mlékem a později stejnými granulemi. Tyto granule dostávají i do svých balíčků.

Pravidelné návštěvy

Bod, který je mnohým zájemcům trnem v oku. Opravdu vyžadujeme několik návštěv ještě před samotným porodem a následně pravidelné návštěvy štěňat. Věříme totiž, že štěně bude mnohem spokojenější, když odjede do rodiny, kterou zná, než k cizím lidem. Stejně tak využíváme návštěvy k poskytnutí maximálního množství informací novým majitelům a to se za jednu návštěvu stihnout nedá. Díky návštěvám se zároveň prohlubují i vzájemné vztahy a důvěra mezi námi a majiteli. Pravidelné návštěvy dají všem jen to pozitivní a ten čas za to určitě stojí.

Amazing Daisy Original Tobias na společném NW táboře
Puppy Culture

Štěňata budeme odchovávat dle principů amerického programu Puppy Culture, nechali jsme si poradit od zahraničních chovatelů, kteří již mají bohaté a především pozitivní zkušenosti s tímto programem. Rozhodujícím momentem pro nás bylo hodnocení majitelů, kteří si ve svém životě koupili štěně jak od chovatele, který Puppy Culture neaplikoval, tak i od chovatele, který naopak aplikoval celý plán programu. Tito majitelé se shodli, že by si znovu štěně od chovatele, který chová bez programu Puppy Culture již nekoupili. My si od programu slibujeme emočně vyrovnanější štěňata v jejich budoucím životě i lepší psychickou připravenost u svého nového majitele a celkově mnohem vyšší kvalitu vrhu. Dle studií programu jsou navíc údajně tato štěňata i v lepší zdravotní kondici. Mimo jiné program zaručuje i to, že chovatel tráví se štěňaty mnohem více aktivně stráveného času. Důležitá je i vzájemná blízkost a interakce mezi štěnětem a chovatelem, díky tomu budeme štěňata pozorovat i v nestandardních situacích a mít tak mnohem více potřebných informací pro budoucí rozdělení štěňat dle jejich povah.

Volhardův povahový test a karty štěňat vrhu A

Nejsme neomylní a neděláme věci bezchybně, naše štěňata nejsou dokonalá. Přesto si stojíme za tím co děláme a snažíme se dělat co je v našich silách, abychom na svět přivedli co nejkvalitnější zdravá a vyrovnaná štěňata, poskytli jim co nejlepší zázemí a připravili je co nejlépe na budoucnost. Kvalitu jednotlivých štěňat zaručit nemůžeme, ale můžeme zaručit, že jsme pro to udělali, děláme a budeme dělat maximum. Chov se snažíme vést podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Pokud hledáte přesně to, co bylo výše zmíněné, budeme se těšit, že nás kontaktujete. Pokud však hledáte jiný přístup, budeme rádi, když kontaktujete jiného chovatele a nebudete nás prosit o výjimky, za svým postupem si stojíme. Děkujeme.

logo chovatelské stanice Original Tobias

Autor chovatelská stanice Original Tobias© 2019, veškerý textový i obrazový materiál tohoto webu podléhá autorským právům, pro jeho použití je nutné mít písemný souhlas autora.