Neuroaxonální dystrofie (NAD)

Toto téma jsme již nakousli v minulém příspěvku o zdraví MAS, ale slíbili jsme více informací o této nové nemoci u našeho plemene Miniaturní americký ovčák. Nyní tedy podáváme detailnější informace o této nemoci, stejně tak tyto informace již naleznete také v sekci Zdraví.

Neuroaxonální dystrofie neboli NAD je dědičné neurologické onemocnění, v USA se vyskytuje u cca 20 % Miniaturních amerických ovčáků, Miniaturních australských ovčáků a i u tzv. Toy australských ovčáků, pod FCI v Evropě lze chovat pouze Miniaturní americké ovčáky, proto budeme mluvit pouze o tomto plemeni.

Věk nástupu nemoci je nejčastěji mezi 2. až 4. rokem, v tomto věku však mnozí jedinci jsou již aktivní v chovu a tak se nemoc šíří snadno na jejich potomky.

Klinické příznaky nemoci jsou nenápadné, například široký zadní postoj nebo abnormální chůze, nemoc se nejdříve projevuje u pánevních končetin. Jedinci mohou mít potíže při chůzi do schodů nebo skákání. Příznaky se však postupem času zhoršují a nemoc postupuje. Psi mohou začít své zadní končetiny tahat za sebou. Nakonec pes nebude schopen normální chůze a nemoc se rozšíří i na hrudní končetiny. Ty typicky vykazují „vysoký krok“.

Mezi další klinické příznaky patří: třes hlavy, otupělost, problémy se zrakem, inkontinence moči či stolice (z počátku občasná až trvalá), laryngeální paralýza (paralýza hrtanu) a další.

Tato nemoc často končí nucenou eutanázií, kdy pes není schopen chůze.

Pitvy zemřelých psů odhalily patologické změny v mozku (včetně velkého mozku a mozečku) a míše.

Výzkum prováděný na Purdue University souběžně i na University of Pennsylvania a University of Bern (ve Švýcarsku) ukazuje, že tato nemoc je dědičná autozomálně recesivním způsobem. Tedy, že k projevení nemoci jsou nutné dvě kopie. Pokud je pes přenašeč, není nutné jej tedy vyřadit z chovu, ale je nutné jej spojovat pouze s čistým protějškem.

Během výzkumu se ukázalo, že je vhodnější testovat z krve a někteří jedinci museli být přetestování, nyní je snad testování již opraveno a lze tak testovat jak ze stěrů, tak krve.

Jak jsme dopadli my

Nechali jsme otestovat obě naše holky a jak Minnie, tak Elka jsou obě clear, tedy zdravé a my z toho máme neskutečnou radost! Díky tomu, že je již testován i Caleb, otec vrhu A, tak můžeme s jistotou říct, že celý vrh A je také zdravý. Na výsledky otce vrhu B zatím čekáme, ale v nejhorším případě by i tato štěňata byla pouze přenašeči. Což jsou ty nejlepší zprávy. O výsledku budeme v budoucnu informovat.

Jak postupovat pro otestování vlastního psa

V první řadě je nutné objednat a uhradit test na webu Purdue, zde. Pokud testujete 1-3 psy je cena cca 1600 Kč. Následně doporučujeme objednat přepravu, kontaktujte proto Vámi zvoleného přepravce a vše si připravte, avšak s objednávkou vyzvednutí balíčku zatím vyčkejte. Doprava stojí podle přepravce, bude se pohybovat kolem 2500 Kč.

Jakmile máte obojí objednáno je na čase vyplnit editovatelný formulář na webu univerzity, formulář naleznete zde. Vyplníte ho podle pokynů, pokud máte problémy s angličtinou, použijte překladač, níže jsme připravili malou nápovědu.

Test se dá udělat i neoficiálně bez potvrzení odběru veterinářem, takový test nemá ve výsledku uveden čip zvířete, je otázka zda takové testy budou uznány klubem. Proto doporučuji udělat ověřený vzorek a mít formulář potvrzen veterinárním lékařem.

To byla ta snadnější část, nyní přichází na řadu správný odběr vzorku a jeho zaslání. Purdue má všechny podmínky moc hezky sepsané ve vlastním dokumentu zde.

Základní body na které chceme upozornit:
  • V první řadě pozor na načasování, vzorek MUSÍ být v laboratoři do 7 dnů od odběru! Tudíž si jeden den objednejte přepravu na následující den a následující den utíkejte na veterinu, nechte si vzorek odebrat, nezapomeňte na potvrzení formuláře. Následně vše zabalte a zašlete ten den express dopravou do Ameriky, abyste tento čas stihli! Nezapomeňte na veškeré náležitosti přepravce, jako upozornění na biologický materiál, přiložit fakturu atp. Instrukce jsou na webu Purdue (včetně faktury ke stažení) nebo Vám poradí Vámi zvolený přepravce.
  • Veterinář sice odebírá vzorek, ale je jen Vaše zodpovědnost si pohlídat, že jej odebral dobře nebo si ho při asistenci veterináře můžete odebrat sami. Stojí to nemalé peníze a proto dbejte na správné dodržení všech uvedených podmínek, které Purdue uvádí.
  • Hodinu před odběrem nesmí pes jíst ani pít, zapomeňte tedy na pamlskování v čekárně veterináře a pozor pes si nesmí ani hrát s jinými zvířaty. Pokud máte doma více psů, tak je oddělte.
  • Nezapomeňte před odběrem zkontrolovat, že pes v tlamě nic nemá (hlínu nebo něco, co ulovil cestou).
  • Mějte pečlivé umyté ruce a předchystané dvě odběrové tyčinky (zasílají se dva vzorky od každého psa) a čistou papírovou obálku, nadepsanou jménem Vašeho psa. Odebraný vzorek nikam nepokládejte!
  • Vzorek NESMÍ být v plastovém obalu, i když je odběrová tyčinka v plastovém obalu, tak ji vyjměte, odeberete vzorek, několik sekund třesete ve vzduchu, pozor NEFOUKAT nebo vzorek kontaminujete a nevracíte do plastového obalu (kvůli plísním) naopak vložíte do čisté PAPÍROVÉ obálky a zalepíte obálku. Nepoužívejte ani bublinkové obálky, opět se jedná o plast. Doporučuje se obálku vložit do další papírové obálky a do papírové krabice, kterou opatříte veškerými náležitostmi. Vzorek by měl mít tři papírové obaly.
  • Na štěteček nesmíte sahat, držíte pouze za jeho konec, vzorek se odebírá tak, že štěteček vložíte mezi zuby a líce, ne dovnitř pusy. Líci přimáčknete rukou z vnější strany a několikrát štětečkem otočíte pod lící (odběr by měl trvat alespoň 10 sekund). Následně zatřesete (jak již bylo napsáno) a vložíte do obálky. Poté opakujete s druhým štětečkem totožně.
  • Znovu připomínáme, vzorek by měl do Ameriky dorazit nejpozději do 7 dne od odebrání vzorku, je tedy nejlepší odebírat i odesílat v pondělí ráno. Nezapomeňte, že ve formuláři je i datum odběru.

Pečlivě si pročtěte veškeré pokyny k odebrání přímo ve formuláři Purdue, jsou zde i fotky vhodných odběrových tyčinek a mnoho dalších informací, které my neuvádíme.

Snad Vám tento edit článku pomůže ke snadnější cestě otestování i Vašich miláčků. Do roka by měl být test dostupný i v dalších laboratořích, pokud tedy chov zatím neplánujete, klidně vyčkejte. Přejeme všem pejskům hlavně zdraví a co nejlepší výsledky.

AKTUALIZACE 3/2024

Nyní je test již dostupný i v Evropě v laboratoři Laboklin, další laboratoře budou brzy následovat. Pozor je nutné si test neplést z klasickým testem NAD, tento test je speciálně pouze pro naše plemeno. Veškeré další informace Vám poskytnou laboratoře, které tento test nabízejí.

NAD je od ledna povinné pro nově uchovněné jedince, doporučujeme tedy s testováním neotálet.

Zdroj textu zde.

AKTUALIZACE 7/2024

Test je nyní dostupný i české laboratoři Genomia, se kterou máme ty nejlepší zkušenosti, zde je také nejsnadnější převoz / doprava vzorků a navíc z již uloženého vzorku test provést i bez nutnosti dodání vzorku nového, kontaktujte tedy přímo laboratoř, poradí s podrobnostmi.

Více o jejich testu zde.

logo chovatelské stanice Original Tobias

Autor chovatelská stanice Original Tobias© 2019, veškerý textový i obrazový materiál tohoto webu podléhá autorským právům, pro jeho použití je nutné mít písemný souhlas autora.