FCI 367

Miniaturní americký ovčák byl začátkem září dočasně uznán FCI (The Fédération Cynologique Internationale), bylo mu přiděleno číslo 367 a je nyní nově zařazen do skupiny FCI I.

Zdánlivě velký úspěch, který mnoho majitelů a chovatelů tolik opěvovalo, však přináší mnohé změny a komplikace v zavedených postupech.

FCI, co znamená patřit sem?

Znamená to jakési povýšení pro plemeno, FCI je mezinárodní organizace, ale především hlavní organizace pro Evropu. Nyní již nemůže být na MAS nahlíženo „jen“ jako na nějaké křížence, kterého si vymysleli v Americe. FCI uznání znamená přijetí nového plemene za plnohodnotné plemeno, a to i když je pouze prozatímní.

Proč prozatímně a co to znamená?

Prozatímní doba se většinou počítá 10 let, po tuto dobu FCI bedlivě sleduje plemeno, jeho rodokmeny, nemoci, odchylky v chovu a další znaky plemene. Po tomto desetiletém „hlídání“ dochází k úplnému uznání.

Co to tedy znamená nyní:

  • MAS lze vystavovat i v zemích, kde to doposud nebylo možné (rozšíření plemene bylo však v posledních letech natolik masivní, že těchto zemí již mnoho nebylo)
  • pro plemeno nebude ani nadále možné získat CACIB (do úplného uznání)
  • již nyní psi nastupují v závěrečných soutěžích do FCI I., oficiálně by však mělo být plemeno dočasně uznáno až po zveřejnění oficiálního standardu plemene na www.fci.be
  • nově musí všechny feny a psi v chovu splňovat jiné, přísnější podmínky než doposud, což se promítne v následujících vrzích (pokud nebude udělena výjimka)
  • noví rozhodčí na výstavách, zde budou majitelé bojovat hlavně proti svému předku Australskému ovčákovi, mnoho rozhodčích ctí především původní plemena a MAS zřejmě budou trochu upozaďováni, což je velká škoda

Změny v chovu

Nově je umožněno krytí pouze dvěma psům s úplným a čistým tří generačním rodokmenem. To znamená, že oba rodiče štěňat, jejich rodiče a také prarodiče musí být čistokrevní MAS. Protože je plemeno uznáno AKC teprve posledních 8 let, je hledání a vybírání složitější než doposud. Proto také mnoho chovatelů u nás s tímto pravidlem nesouhlasí a chtějí prosadit výjimku. My se ho snažíme respektovat a zároveň nesnižovat kvalitu krycího psa.

Díky těmto změnám jsme byli nuceni zrušit dohodnuté krytí. Proto nedošlo ke zveřejnění plánovaného spojení, jak jsme slíbili. Nyní již jednáme o novém, vhodném psovi Miniaturního amerického ovčáka pro naši Minnie. Tímto se všem omlouváme za čekání. Držte pěsti, snad vše klapne jak má.

Pokud máte zájem o naše štěně je možné již nyní zaslat dotazník pro nové majitele. Stačí nás kontaktovat.

logo chovatelské stanice Original Tobias

Autor chovatelská stanice Original Tobias© 2019, veškerý textový i obrazový materiál tohoto webu podléhá autorským právům, pro jeho použití je nutné mít písemný souhlas autora.