Mini ovčák a jeho zdraví

Které testy jsou povinné a které dobrovolné, co vše musí pes splnit, aby mohl být zařazen do chovu a jak je to se zdravím tohoto plemene? Dlouho jsem přemýšlela jak tento článek uchopit, nakonec jsem se rozhodla vypíchnout ty nejdůležitější body ke zdraví plemene a zároveň odpovědět na ty nejčastější dotazy, především budoucích majitelů – začátečníků.

Pokud vás zajímají jednotlivé testy a základní informace o nich, pak navštivte stránku Zdraví na našem webu. U každého vyšetření je navíc i odkaz na laboratoř, kde naleznete ještě podrobnější informace ke každé nemoci.

K čemu testy vlastně slouží?

Pro někoho je to jen výpis nějakých písmenek a značek, ale dívejte se na tyto informace spíše jako na seznam možných zdravotních komplikací, které by mohly potkat i vaše štěně. Některé nemoci jsou závažné více a jiné méně, ale vždy je dobré vědět, že právě vašeho psa se tato konkrétní nemoc dotýká. Žádný test vám nezaručí 100% zdraví vašeho psa, ale je to to jediné, co pro vás může chovatel udělat, aby měl jistotu co nejlepšího zdraví obou rodičů. Proto testovat jen povinné testy není nejlepší volbou. Na druhou stranu si uvědomte, že čím více testů chovatel testuje, tím větší riziko, že některý z testů nevyjde, jak by si sám chovatel přál. Mějte ale na paměti, že dokonalý pes neexistuje a volba je v tomto případě na chovateli, jakého krycího psa nakonec zvolí. Při volbě krycího psa nerozhodují jen výsledky testů, ale i povaha, temperament a další body, které si každý chovatel určil.

Nejsou genetické testy psů jen dotováním laboratoří?

Testy nejsou levnou záležitostí a mnohdy se někomu mohou zdát jako zbytečné („já přece nechci psa do chovu, testy mě nezajímají“). Tak snadné to ale není, zmíním například test na MDR1, jedná se o test „přecitlivělosti“ na některé druhy léků. Chcete například vašeho nevýstavního psa odčervit pomocí Ivermektinu, který máte doma. Podané léčivo se však nahromadí v mozku a může způsobit křeče nebo i smrt. Nebo chcete psa uspat kvůli zákroku a jeho narkóza je mnohem hlubší než u jiných psů, pes se špatně probouzí a průběh není zcela hladký. Přitom by stačilo mít otestované rodiče takového psa a následně vás jako jeho majitele upozornit na možná rizika. Psi s touto nemocí žijí plnohodnotný život a není třeba se omezovat, ale určitě je dobré o ní vědět a informovat svého veterinárního lékaře, aby si dal pozor. Dle mého názoru je tedy dobré testovat maximum dostupných testů pro každé plemeno, pro odhalení a předání maxima informací majitelům potomků otestovaných psů.

Povinné testy
  • DNA profil jedince – slouží při krytí – pro kontrolu krytí příbuzných jedinců, bez doložení parentity
  • CEA – anomálie očí u kolií (oční onemocnění)
  • PRA-prcd – degenerace tyčinek a čípků (oční onemocnění)
  • HC (HSF4) – Hereditární katarakta (šedý zákal, oční onemocnění)
Další podmínky pro zařazení do chovu
  • Uchovnění / bonitace od 12 měsíců, zařazení do chovu od 15 měsíců stáří.
  • 1x klubová výstava od 12 měsíců, s výsledkem V (výborný) nebo VD (velmi dobrý).
  • DKK (RTG kyčlí) od 12. měsíce s výsledkem maximálně C/C, 2/2 (včetně).
  • DOV (dědičné oční vady), od 12 měsíců (platnost 24 měsíců).
  • Nůžkový či klešťový skus, maximálně 3 zuby mohou chybět.
  • Při krytí musí být alespoň jeden z páru CEA, PRA a HSF4 čistý (+/+).
Full panel

Co to vlastně je ten full panel? Někdy chovatelé své svěřence označují slovy full panel clear. Toto označení nemám moc ráda, protože nikdy nevíte co znamená. On ten full panel je totiž pro každou laboratoř trochu jiný a navíc si můžete zaškrtnout v objednávce jen konkrétní testy. Pokud full panel tedy znamená, že je pes čistý na povinné 3 testy (CEA, PRA, HSF4), je to málo. Americká Paw Print Genetics má ve svém panelu 9 základních testů, což je lepší, ale pořád je ještě velký prostor toho hodně dotestovat. Proto pokud se dozvíte, že rodiče vašeho budoucího štěněte mají full panel clear, požádejte o nahlédnutí na všechny testy a odškrtejte si, které nemoci má a které nemá otestované a zda vám to takto stačí.

Proč je MAS tak přešlechtěn?

Často se mi stává, že se mě někdo po přečtení sekce zdraví ptá: „Proč jsou MAS tak hrozně přešlechtění, když mají tolik nemocí?“. Je to úsměvné a není tomu tak, počet možných testů plemene neurčuje ani zdraví ani přešlechtěnost plemene. Počet testů určuje jen možnosti, co vše lze otestovat. Zdraví jedince pak určují výsledky těchto testů, přesto však může mít právě to vaše štěně problémy, ale jeho nemoc nelze zatím geneticky testovat. Proto nic neberte na 100 %, ale zároveň výsledky testů nepodceňujte. Každé plemeno má své specifické problémy a nemoci. Za přešlechtěná považuji plemena, která šlechtěním získala natolik výrazné rysy, že nemohou žít plnohodnotný život, to se ale u Miniaturního amerického ovčáka nestává a zdravotní omezení má jen zlomek jedinců.

Výsledky testů

Ne vždy jsou výsledky jednoznačné, Genetické testy znají tři druhy výsledků (speciální testy jako například merle, mají výsledky odlišné).

Výsledky:

  • +/+ čistý (clear), jedinec je zdravý
  • +/- přenašeč (carrier), jedinec je zdravý, ale přenáší mutaci genu (pozor text viz níže)
  • -/- postižený (affected), jedinec je nemocný

Pokud do chovného páru vyberete dva zdravé jedince, není možná genetické podoba dané nemoci u jejich potomků. Pokud zvolíte pár +/+ a +/- je možnost narození štěňat +/+ i +/-, při kombinaci páru +/+ a -/- je možnost narození potomků ze všech skupin +/+, +/-, -/-. U hlídaných nemocí není jiná kombinace možná, u nehlídaných nemocí je možné kombinovat i jedince -/-.

POZOR však na tzv. přenašeče, tito psi se považují za zdravé, ale není tomu tak ale u všech typů nemocí. Jsou nemoci, které jsou autozomálně dominantní, což v praxi znamená, že i jedinec +/- je nemocný, ne jen přenašeč. Jedná se například o nemoci CDPA /CDDY (IVDD) viz následující článek, HSF4 u některých jedinců (tzn. ne vždy) a MH.

O CDPA/CDDY (IVDD) si prosím více přečtěte zde.

logo chovatelské stanice Original Tobias

Autor chovatelská stanice Original Tobias© 2019, veškerý textový i obrazový materiál tohoto webu podléhá autorským právům, pro jeho použití je nutné mít písemný souhlas autora.